Çalışan Annelere Kreş Desteği

Çalışan Annelere Kreş Desteği ( 300 TL DESTEK )

Kadının iş hayatında yer alması ile birlikte devlet eliyle sağlanan destek de gecikmedi; birçok çalışan anneye çocuklarını işte olduğu zamanlarda emanet edecekleri kreşler için maddi destek verilmeye başlandı. Bu maddi destek annenin çocuk ve iş arasında bir seçim yapmaması, kafa ve gönül rahatlığı ile işini icra edebilmesi için sağlanmaktadır. Belli şartlar yerine getirildiği sürece devlet çocuk bir yaşa gelene kadar kreş desteğini vermektedir. Kreş desteği kayıt yaptırılabilecek miktarda, ortalama kreş parasına bakılarak verilir; devlet bu imkanı tanıyor diye en pahalı kreşe başvurmak anlamsızdır; çünkü zaten verilecek belli bir bütçe vardır. Zaten devletin yapacağı kreş desteği de elden olmak yerine, iş veren yardımı ile olacaktır.

Sürecin işlemesi ise son derece basittir, ayrıca kreş desteği veren iş verenin elbette bu işten karı da söz konusudur. Çalışanına 300 TL’ye kadar kreş yardımı yapan iş veren bazı vergilerden mükellef tutulacak, diyelim ki iş verenin birden fazla çalışan anne konumunda olan çalışanı var, o zaman muaf oldu vergi veya oranı da artacak. Devlet kadınları iş hayatına dahil ederken iş verenleri de bu politikaya uygun hareket ettirmeye özendiriyor. Çalışan annenin çalışmış olduğu iş yerine çocuğunu getirmemesi ve hem çocuğun, hem annenin hem iş verenin hem de müşterinin daha verimli ve hızlı bir şekilde işinin görülmesi için böyle bir uygulama son derece destekleniyor.

Kreş Desteği Nasıl Sağlanıyor?

Öncelikle çalışan anne şayet çocuklara bakılan bir yerde çalışıyorsa ve çocuğunu buraya getirme imkanı varsa; kreş desteğinden yararlanamaz. Şart; annenin çalışmış olduğu kurum haricinde bir yerde çocuğunu kreşe vermesidir; bu şart yerine getirilmedi sürece zaten destek sağlanmayacaktır. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yapmış olduğu açıklamaya göre şimdiye kadar vergi konusundaki düzenleme için 500.000 bin kişi talepte bulunmuş durumda; zaten devlet hazinesinden bu uygulama için ayrılmış bütçe ise 4.3 Milyar liralık. Kısacası kadının iş hayatında yer edinmesini, istihdamını sağlaması açısından vergilendirmeler teşvik amaçlı kullanılmakta; haliyle iş verene de cazip gelmektedir. Kreş desteğine başvuru yapmak isteyen çalışan annelerin önce iş vereni, yoksa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı merkezlerden bu işlemi gerçekleştirmeleri gerekir.

Kreş Desteği Başvuru Şartları

Öncelikle bu desteği almadan evvel maaş miktarınız göz önünde bulundurulur, sonuç olarak eğer uygun iseniz bu destek iş vereniniz tarafından sağlanır. Örneğin bir çalışan anne asgari maaş alıyor ise ve çocuğuna bakmakla mükellef ise( çocuğun velayet durumu annedeyse; baba çalışmıyorsa, çalışıyor ama geliri çocuğun bakımına yetmiyorsa, çocuğa bakacak bir aile büyüğü yoksa) devlet elbette kadın işinden istifa etmesin diye bu desteği ona sağlayacaktır. Ancak maaşı 5.000 TL olan, çocuğa bakacak aile büyüğü bulunan, çocuğun babasının maddi geliri masraflarına yetecek düzeyde olan ailelere bu desteğin sağlanması zorlaşır; çünkü ciddi talep olan bu konuda devlet vereceği maddi desteğin gerçekten gereken bir yere gitmesi için titiz davranır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*