Solucan Gübresi Üretimi ( DEVLET DESTEKLİ)

Sizlere bu yazımızda devlet desteği ile solucan gübresi üretimi ve sistemin işleyişi hakkında yaptığımız detaylı analizler doğrultusunda aldığımız sonuçları paylaşmaya çalışacağız.

Ülkemizde son zamanlarda solucan üretimi, alımı ve satımı doğrultusunda solucan gübresi ticareti ile uğraşan kişi miktarında büyük bir artış gözlenmektedir. Çoğu kişi Kırmızı Kaliforniya Solucanı yetiştiriciliği yaparak solucan üretimi yapmalarının yanı sıra solucan gübresi ticareti ile de uğraşarak bu işi sektör durumuna getirmiş bulunmaktadırlar. Bunun sonucu olarak solucan gübresi üretimi yapan firmalarda oldukça fazla bir artış gözlenmektedir. Bu artış kapsamında solucan gübresi üretimi devlet desteği 2017 senesinde de çeşitli şekillerde verilmeye devam edilmektedir. Yurdumuzda yeni gelişim gösteren bir iş dalı olduğu için bu işle uğraşmayı isteyen kişilerin işe nereden başlayacakları ya da solucan gübresi üretimi maliyetinin ne kadar olduğu ve benzeri gibi konularda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

KOSGEB Destekleri

KOSGEB çoğu sektöre verdiği desteklerin yanı sıra solucan gübresi üretimi ve solucan yetiştiriciliği sektörüne de devlet desteği kapsamında birtakım desteklerde bulunmaktadır. Fakat KOSGEB bu sektörde yalnızca solucan gübresi üretimine destek vermektedir. Solucan hususunda diğer herhangi bir destek verilmemektedir. Genç girişimcilerimize solucan destekleri kapsamında makineleşme hakkında solucanlar için herhangi bir destekte bulunmamasının sebebi solucanların ölme riskinin bulunması olarak açıklanmaktadır. Aynı zamanda devlet görevlilerinin geçtiğimiz günlerde kimyasal tarım terk edilerek organik tarıma geçiş yapılacağı hakkındaki açıklamalarının ardından solucan gübresi oldukça ilgi görmeye başlamış bulunmaktadır. Bundan dolayı solucan gübresi üretimi kapsamında KOSGEB yeni projeler ve destekler hayata geçirerek kişileri bu sektöre teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Organik Gübre Nedir?

Tarım sektöründe daha kaliteli bir seviyeye gelinmesi hedeflenerek kimyasal gübreden organik gübreye geçilmesi doğrultusunda ilk adımlar atılmaya başlanmış bulunmaktadır. Organik tarım sektöründe en kaliteli gübre şekli solucan gübresi olarak belirlenmektedir. Bu yüzden solucan gübresi üretimi kapsamında gerekli devlet desteklerinin sağlanması için hazırlıklara başlanmıştır. Ülkemizin solucan gübresi üretimine destek vermeye başlamasının ardından çoğu girişimci bu yeni sektöre yönelmektedir. Solucan gübresi üretimi desteklerinden faydalanmaları için girişimcilerin geçmeleri gereken bir süreç bulunmaktadır. Bu süreci açıklamak gerekir ise;

  • Girişimciler ilk olarak KOSGEB’e müracaat ederler
  • Müracaat işlemi sonrasında KOSGEB görevlileri tarafından projeler incelemeye alınmaktadır
  • İnceleme sonucunda girişimciler KOSGEB solucan gübresi üretimi devlet desteği programı kapsamında 72 saat sürecek olan eğitime katılmalıdırlar
  • Eğitimin ardından devlet desteği sertifikası girişimcilere verilmektedir
  • Sertifikanın alınmasının ardından girişimciler tesislerini kuracaklardır.
  • KOSGEB görevlilerinin girişimcilerimizin kurduğu tesisleri ziyaret ederek gerçekleştireceği incelemeler sonucunda herhangi bir eksik bulunmuyor ise girişimcilerimiz arzuladıkları geri ödemesiz solucan hibe kredi desteklerinden faydalanabilmektedirler.

Organik Tarımda Solucan Gübresi

Solucan gübresi dediğimizde aklımıza gelmesi gereken solucan Kırmızı Kaliforniya Solucanı olmalıdır. Bu solucanın gübresi bitkilerin büyümesi be gelişmesi kapsamında organik tarım için oldukça faydalıdır. Solucan gübresi bitkiler için yüzde yüz doğal olması ve kimyasal bütün etkileri düşürmesi sebebiyle net olarak organik bitki ve sebze üretiminin yapılmasına olanak sağlaması bakımından devletimiz organik gübre üretim desteği gibi çoğu destek imkânları sunmaktadır. Son günlerde KOSGEB müracaatlarında solucan gübresi kapsamındaki müracaatların sayısının oldukça arttığı gözlenmektedir. KOSGEB solucan gübresi üretimi kapsamında gerekli kurslara katılım sağlayarak bu kursları bitiren kişilere çeşitli krediler vermektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*