Ziraat Bankası ekonomiye katkısı
Ziraat Bankası ekonomiye katkısı

Ziraat Bankası Sağladığı Finansman İle Ekonomiye Nefes Aldırdı

Ziraat Bankası ekonomiye büyük katkılarda bulunmaya devam ediyor. Bankada genel müdürlük yapan Hüseyin Aydın’ın yaptığı açıklamalara göre 2017 yılının ilk çeyreğinde Ziraat Bankası 335 milyar TL kredi vermesiyle Türkiye’deki ekonomiye en fazla finansman sağlayan banka özelliğine kavuştu. Ziraat Bankası kredi imkanları ile ekonominin canlanmasını sağladığını da belirtiyor. Hüseyin Aydın’ın yaptığı diğer açıklamalar şöyle;

  • Öz kaynak, şube ve ATM sayısı ile Türkiye içerisinde lider banka özelliği taşıdığını belirtti.
  • Yaşanan olumsuz olaylara rağmen büyüme oranını korumayı başaran Ziraat Bankası konut kredilerindeki pazar payının %20ye ulaştığı belirtiliyor.
  • Yılın ilk çeyreğinden belirlenen rakamlara göre nakit verdiği kredilerin %8 büyüme ile 252 milyar TL olduğunu belirtti.
  • Bireysel müşterilere %12, girişimci müşterilere ise %11 oranında daha fazla Ziraat Bankası kredisi kullandırıldığını anlatıyor.

KOBİ’ye Ziraat Bankası’ndan 7.5 Milyar TL Finansman

Hüseyin Aydın 2017 yılı içerisinde verilen ve verilmeye devam eden krediler ile toplamda 90 bin girişimciye 7.5 milyar TL finansman desteği sağlanacağını belirtiyor. Bu paranın dağılımı ise şöyle;

  • 15 bin işletmeye TOBB işbirliği ile ortalama 1.4 milyar TL,
  • 50 bin firmaya KOSGEB ile ortalama 1.2 milyar TL,
  • Girişimciye Değer Kredisi başlığı altında toplamda 5 milyar TL kredi kullanımı sağlandı.
  • Bu verilen krediler sadece orta ve küçük ölçekli işletmelere verilen rakamlardır. Bir de büyük işletmeler hesaplanınca ülkede lider konumuna geliyor.

İnşaat Sektörüne Ziraat Bankası Katkısı

İnşaat firmalarına ve konut alacak müşterilerine sunduğu finansman ve kredi desteği ile bankanın geçen yıla olan oranına göre %18’lik bir büyüme gerçekleştirildi. Aynı zamanda bu büyüme ülke konut büyümesinin %60’ını üstleniyor. Ziraat Bankası konut kredisi ile konut alan kişilere düşük faizli ve 60 aya varan kredi imkanı da 2016 yılı başından beri uygulanıyor.

Projelere Ziraat Bankası Tarafından 26 Milyar TL Finansman Sağlandı

Ülke ekonomisine katkıda bulunmak için proje üretimi yapan firmalara sunulan kredi oranı 26 milyar TL’yi bulduğu belirtiliyor. Ayrıca henüz verilmemiş olan Ziraat Bankası proje kredisi oranları da hesaba katılınca bu miktar 37 milyar TL’ye ulaşıyor.

Sendikasyon Kredisinde Ziraat Bankası

Son olarak Garanti Bankası’nın sendikasyon kredisini yükseltmesinden sonra Ziraat Bankası da sendikasyon kredisi yenileme işlemi yaptı. Dış ticaret hacminin %12’lere ulaşması sonucunda Ziraat Bankası toplamda 1 milyar 50 milyon TL ile sendikasyon kredisini yeniledi.

Ziraat Bankası Emekli Promosyon Ödemesi

Bakanlık ile bankaların yapmış olduğu anlaşma çerçevesinde bankaların emekli maaşlarını bünyelerine taşıyan kişilere verdiği emekli promosyon ödemesi Ziraat Bankası tarafından bu ay itibari ile 1.5 milyar TL’yi geçmiş bulunuyor. Üstelik tüm piyasadaki promosyon ödemelerin bakılınca Ziraat Bankası tek başına %45’lik bir orana sahip olduğu görülüyor.

Ayrıca Ziraat Bankası toplam bilançosu da 385 milyar TL’ye ulaşmış bulunuyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*