16 Nisan Sonrası Dolar Euro Altın Beklentisi

16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan Anayasa Değişikliği Halk Oylaması (Refarandum) sonucu ne olursa olsun gerek siyasi gerek ekonomi alanında oldukça etki bırakacaktır. Siyasi sonuçlarından ziyade konumuz olan Döviz Piyasaları özelinde Dolar ne olur? Euro ne olacak? Yada altın yatırımcısı nasıl bir pozisyon almalı? Düşecek mi çıkacak mı? gibi sorulara genel ekomonik parametreler ile muhtemel senaryolara bakalım.

Dolar ve Euro TL karşısında hemen hemen aynı tepkiyi verdiğini belirtelim yazı çokça dolar özelinde izahat sunacağımızı hatırlatalım. Şimdi konuya dair bir çok teknik analiz izahat terimler dirençler bantlar gibi sıkıcı anlatımdan ziyade daha anlaşılır ve yavan bir dil ile söylemek gerekirse dolar 2017 yılı başlarında özellikle Ocak-Şubat dönemi seyrini veya dalgalanmasının olacağını beklemek doğru olmayacaktır.

15 Mart 2017 tarihli FED’ in faiz kararı ve Yine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Faiz kararı ile birlikte 3.6200 alt-ust yatay seyir halini almış bulunmaktadır. 2017 yıl sonu dolar tahminleri 3,8800 olarak öngören ve tahmin verenlerde bulunmaktadır. Ancak konumuz özeli olan 16 Nisan için iki senaryo anlatılabilir. Piyasaların halk oylamasını çıkacak şekilde fiyatlandırdığı söylemek yerinde olacaktır. Gerek finans kurumları kısaca tüm otoriteler konumlanmalarını bu şekilde almış bulunmaktadır.

Siyasal alanda özellikle yurt dışı kaynaklı gelişmeler euro bölgesinde yaşanan sorunlara rağmen Doların stabil durması da tüm reflekslerin 16 nisan sonuna ertelendiğinin bir nevi kanıtıdır. Yine Amerika kıtasından gelen haberler ve veriler incelendiğinde doların tüm dünya paraları karşısında düşüşü görmekteyiz. Nisan ayı ilk haftasına kadar dolar stabil kalacağını Amerikadan gelen veriler ile birlikte değerlendirildiğinde en azında  3.5500 hattına girileme beklenebilir. aslında kısmi olarak alım içinde en uygun kur olarak değerlendirilebilir.

17 Nisan 2017 tarihinde Dolar Ne Olacak?

Yukarıda izah ettiğimiz üzere 15 marttan sonra bir gevşemeye giren dolar mart ayı sonu Amerikadan gelen veriler doların değer kaybına neden oldu bu süreç aslında Eylül 2017 dönemine kadar seyri bu şekilde olması beklenebilir yani 16 Nisan olmasa size doların yaz ay dahil olmak üzere USD/TL 3.5500-3.7200 bandında gezineceğini kolaylıkla söyleyebilir ve olağan senaryo diyebilirdik. ihtimal dahilinde de olsa 3.4800 leri de test etme durumu bulunmaktadır.

Evet veya hayır ve çıkar sa çıksın 17 nisanda borsada ve Dövizde bir dalgalanma olacaktır. evet çıkması durumunda yukarı bir dalga hem dolar hemde borsa özelinde beklenebilir. Ancak şiddetini halk oylaması sonucu belirleyecektir. Olumsuz sonuçta ise dalgalar daha şiddetli olacaktır. Ama yine normal seyrine dönecektir.

Yine TL’de kalmak, yoksa dövizde mi? Kalmalı derseniz tüm yatırımı tek yerde bırakmak oldukça risklidir. Ancak çok büyük bir beklentiye girmemek gerekir özellikle 4 TL üstünde olacak dolar fırlayacak 17 nisan uçacak yorumları dayanaksızdır. zaten hali hazırda 2017 yılı için dolar değer doyumu özellikle TL karşısında yeterince şişkin. Tavsiyemiz anlık kararlar vermeyin özellikle küçük yatırımcı en çok bu gibi durumlarda zarar eder ve küçük karlar elde ettiğinizde kanaat edin ve dolardan çok büyük bir dalgalanma beklemek en azından öngörülmemektedir. Yine olağan dışı gelişmeler ne getirir bilinmez yazının kaleme alındığı 28 Mart 2017 den bakınca görünen bu.

16 Nisan Sonrası Euro Ne Olur?

Nisan ve Mayıs ayı siyası tartışmalar ve euro bölgesi ile çıkacak münazaralar Euroda biraz artışa neden olmakla birlikte haziran ayında tekrar stabil hale dönecektir. Euro yine dolar özelinde kullandığımız hikayeye paralel bir seyir izleyecektir. 3.9300 alt üst seviyesinde yatay bir seyir izlemektedir. Ancak Euro bölgesi ile yaşanan sorunlar ve kendi içindeki sorunlar ile birlikte Tl karşısında dolar ile paralel bir seyir izleyecektir.

16 Nisandan sonra Altın ne Olur?

Kısaca değinelim altın 2017 yılının yıldızı olacaktır hatta tüm metaller bu duruma dahildir gümüş yatırımcısı da baya memnun bu aralar Altın ons halen yükselişte ve azda olsa yükselişi devam edecektir. Yaz aylarında GramAltın/TL 150 TL nin üstünü yoklayacak ve muhtemel oralarda epey kalacaktır. Alım için 143 seviyeleri gram altın özelinde uygun olacaktır.

Özetle dolar 2017 yılı başında giriş olduğu veya yakalamış olduğu artış trendini artık bulması beklenmiyor 17 Nisan 2017 tarihinde bir refleks verecektir ancak bu tamamen manipülatif olacak ve küçük yatırımcının canını yakacak bir durumdur.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*