Akbank Artı Para Hesabı

Akbank Artı Para Hesabı

Artı para, Akbank tarafından sunulan hesabınızda para olmasa dahi bankaca belirlenen limitler dahilinde nakit vey ataksitli avans çekme, günü gelen fatura ödemeleri ile birlikte kredi ve kart borçlarınında ödenebilmesine sağlayan vadesiz TL hesabıza bağlı kredili mevduat hesabıdır.

Akbank müşterilerine acil nakit ihtiyaçları olduğu zaman kullanabilecekleri, daha önceden belirlenmiş limit doğrultusunda finansman sağlayacak bir hesap sistemi geliştirdi. Akbank Artı Para hesabı müşterilerine özel avantajlar ve fırsatlar da sunuyor. Akbank müşterilerine sunduğu bu avantajlı hesap sayesinde müşterilerin acil durumlarda kredi kartı limitlerinin dolduğu zamanlarda nakit ihtiyaçlarının karşılanması sağlanıyor.

Akbank Artı Para Nedir? Neler Yapılabilir?

Banka tarafından müşterilerine tanınan Artı Para Hesabı şu şekilde tanımlanabilir;

  • Genel olarak kredili bir hesap sistemi deniliyor.
  • Daha önceden belirlenen tutar oranında hesabınıza tanınan limiti harcamalarda ve ödemelerde kullanabilir istediğiniz zaman nakit olarak da çekebilirsiniz.
  • Verilen kredinin limiti kullanılmadığı süre içerisinde herhangi bir faiz işlemez.
  • Sadece hesap sahibi olarak ATM’den para çekme gibi tüm bankacılık hizmetlerini yapabilirsiniz.
  • Hesabın Akbank NEO Kart ‘a bağlanması sonrasında alışverişlerinizde Artı Para hesabını kullanabilirsiniz.
  • Otomatik fatura ödemesi, kredi taksiti, kredi kartı borcu ve sigorta ödemelerini istediğiniz zaman gerçekleştirebilirsiniz.

Artı Para Hesabı Nasıl Çalışır?

Akbank Artı Para hesabı olan kişiler bu hesaptan harcama yapıp eksilere düştüklerinde günlük olarak faiz işliyor. Daha sonrasında hesaba yatırılan tüm paralar bu hesap harcamalarından düşüyor. Eğer aynı gün içerisinde para çekip tekrar yatırsanız dahi 1 günlük faiz işlemesi yaşanıyor. Aynı zamanda Artı Para hesabı ile yapılan harcamalarda hafta sonuna denk gelmesi durumunda ödemeleriniz en yakın iş günü hesaba yansıyacaktır. Bundan dolayı hafta sonu yatırdığınız ödemeler Pazartesi hesaba geçeceği için tüm hafta sonu günlük faiz işler.

Asgari ödemelerin yapılmaması durumunda hesabınız askıya alınıp asgari tutarı son ödeme tarihinden önce ödemeniz halinde tekrar açılır. Son tarih itibari ile 14 gün içerisinde ödeme yapılmaması durumunda hesap askıda kalır. Akbank hesap ekstrası maillere ücretsiz olarak gönderilir ancak istenirse eve posta olarak ta gönderiliyor. Eğer ekstrenizin eve posta olarak gönderilmesini istiyorsanız Akbank bu işlem için sizden 1.5 TL istiyor. Akbank Artı Para hesabının faiz oranları ise şöyle;

  • 100 TL borç için günlük faiz tutarı %0,06 ve fon tutarı %0,01 olduğundan dolayı toplamda gün sonunda yapılacak geri ödeme 100,07 TL oluyor.
  • Yine 100 TL borç için haftalık faiz oranı %0,43 ve fon tutarı ise %0,06 olarak yansıyor. Araya vergilerde girdiği zaman hafta sonunda yapacağınız ödeme 100,51 TL oluyor.
  • Son olarak 100 TL’lik borç için aylık faiz oranı %1,84, fon tutarı %0,28 ve vergiler dahil son ödeme hali 102,21 TL olarak karşınıza çıkıyor.

Akbank Artı Para hesabına başvurmak için nüfus cüzdanı fotokopisi, son ödeme ait herhangi bir fatura yada ikametgah belgesi, gelir durumunu gösteren bir belge, maaşlı çalışanlar için son ay ki maaş bordrosu, serbest meslek çalışanları için ise ticaret sicil kaydı ve vergi levhası gibi belgeler ile en yakın Akbank şubesine gitmeniz yeterli oluyor.

Artı Para limiti düşürme veya yükseltmek için banka internet şubesi aracığı veya bizzat şubenize başvurmak suretiyle yapmanız mümkün azama limit 10.000 TL ile sınırlıdr.

Artı Para Faizi ve Hesap Kapatma

Açılan hesapların kapatılması için öncelikle borcun kapatılması gerekir banka şubesine başvurma veya telefon bankacılığı marifeti ile kapatabilirsiniz. Faiz oranları ise kredi kartlarına uygulanan faiz oranları uygulanır. Normal 1.82 olan faiz gecikmeye düşmesi halinde ise 2.02 aylık faiz olarak uygulanır. Ödenmeme durumunda da ise kredilerde uygulanan prosedür uygulanır ve 3 dönem kesintisiz ödenmez ise yasal takip ardından da icraya düşer.


1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*