Akbank Çeyiz Hesabı

Akbank Çeyiz Hesabı

Evlilik planları yapanlar için devlet destekli evlilik kredileri Akbank avantajları ile birlikte sunuluyor. Evlenmeden önce açılan Akbank çeyiz hesabı üzerinden biriktirilen paralara %20 devlet katkısı veriliyor.

Çeyiz Hesabı Koşulları

Geleceği için ufaktan yatırım yapmak isteyen kişiler isterlerse kredi kartlarından talimat verme yolu ile isterlerse de mevduat hesabından verilecek otomatik ödeme ile çeyiz hesaplarında para biriktirebiliyorlar. Çeyiz hesabı açıp yaptığı birikimler için devlet desteğinden faydalanmak isteyenlerin şu şartları iyi bilmesi gerekiyor;

 • C. vatandaşı olmak
 • 24 yaşı altında olmak
 • Çeyiz hesabı TL olarak açılabiliyor.
 • Açılan çeyiz hesabı başka bankalara devredilemiyor.
 • Hesap açılması için en az tutar kadar bir bakiye bulunması gerekiyor, bu tutar en fazla 16,443,56 TL’ye kadar çıkabilir.
 • Düzenli ödeme talimatı verilmesi sadece kredi kartı ve mevduat hesabı üzerinden yapılıyor.
 • Yapılacak düzenli ödemeleri 3 ayda 1 defa yada her ay olarak tercih edilebilir.
 • Aylık ödeme seçeneği tercih edilmesi halinde en az 109.62 TL en fazla 1.096,24 TL şeklinde yapılabilir.
 • Eğer düzenli ödemeyi 3 aylık şeklinde yapmayı tercih ederseniz en az 328,87 TL en fazla ise 3.288,71 TL olarak yapabiliyorsunuz.

Çeyiz hesabının faiz oranı 12 ayda bir Akbank tarafından belirleniyor. 12 dolduktan sonra yeni faiz oranları bankanın resmi sitesinden yayınlanıyor. Eğer aylık ödemeli tercihle çeyiz hesabı açıldıysa 12 ay içerisinde en fazla 3 ay, 3 aya bir ödeme tercihi ile açıldıysa 1 defadan fazla ödeme yapılmaması halinde hesap çeyiz hesabı statüsünü kaybediyor. Çeyiz hesabı statüsünü kaybeden hesaptaki paralar vadesiz hesaba aktarılıyor.

Statüden çıkmasına sebep olacak bir diğer neden ise hesaptan çekilen para sonrasında kalan miktarın ilk hesap açma tutarının altında kalması ile oluyor. Hangi vade ile seçerseniz seçin toplamda 2 defa para çekme imkanınız oluyor.

Devlet Katkısından Faydalanma Koşulları

Çeyiz hesabı açmak için yeterli koşullara sahip olunabilir ancak devlet desteğinden faydalanmak için farklı koşullar bulunuyor. Bunlardan ilki hesaplarından biriken paranın devlet desteği alabilmesi için evlilik tarihinden sonraki 6 ay içerisinde yapılan evliliğin ilk evlilik olduğunu kanıtlayan belge ile Akbank’a başvurmak oluyor. Daha sonrasında ise 27 yaşını doldurmadıysanız devlet desteğine başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Yapılan düzenli ödemenin evlilik tarihinden önce 3 yıl boyunca aksatılmadan yapılmış olması gerekiyor. dönem içerisinden 2 defadan fazla para çekimi yapılmaması devlet desteğinden faydalanmayı sağlar.

Katkı Oranları

Açılan Akbank çeyiz hesabına devlet desteği aşağıdaki oranlarda veriliyor;

 • 36 aydan az birikim yapılması halinde devlet desteği verilmiyor.
 • 36 ile 47 aylık birikimlerde toplam birikimin %10’u ile çarpılarak en fazla 4.384,95 TL devlet desteği veriliyor.
 • 48 ile 59 ay vadeli birikimlerde toplam paranın %15’i ile çarpılarak en fazla 4.933,07 TL olarak faydalanılıyor.
 • Son olarak ise 60 ay üzerinde yapılan birikimler için verilecek devlet desteği toplam birikim tutarının %20 ile çarpılması sonucunda 5.481,19 TL’yi geçmiyor.

Bu oranlarda evlilikten sonraki 6 ay içerisinde devlet desteğinden faydalanma imkanınız bulunuyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*