Banka Borçlarında Kurtulma ve Kişisel Finans Yönetimi

Kişisel İktisat yani gireni çıkanı hepsini kaleme dökmek, İktisat derslerinde giriş kısmında tanım yapılırken “sınırsız ihtiyaçların sınırlı kaynaklarla karşılanması” cümlesi aslında hem makro hem mikro ölçekte hayatın her alanında karşılığı bulunmaktadır. Finans sektörü son 10 Yıldır ciddi anlamada gelişme gösterdi ve krediye kısaca borç paraya hatta kişinin ödeyemeyeceği büyüklükteki finansman olanaklarını dahi açtı. Bu durum tüketicilerin hiçbir zaman bitmesi mümkün olmayan ihtiyaçları için bulunmaz bir fırsat oldu ama 2017 yılına girerken bir de baktık ki birçok tüketici borçlarını ödeyemez durumda.

Bir şekilde banka borçlarından dolayı sorunlar yaşayan tüketiciler yine kredi arayışına girmekte ve alınan her kredi kişisel ekonominin çökmesi için bir tuğla daha olmaktadır. Kredi borcunu kredi ile kapatmak her defasında borcun bir kat daha artmasına neden olmakta. Veya kişi el alem ne der, icra gelir evim gider arabam gider rezil olurum gibi düşünceler ile daha büyük borçların altına girmekte eninde sonunda bir tıkanmaya doğru hızla gitmektedir. Bir nevi kısır döngü ama sonu uçurum.

Borçlardan kurtulmanın temel mantığı harcamaları kısmaktır borç sizin ki zaten kredi ile kredi borcu kapatanlar eninde sonunda kredi çekemez duruma gelecektir ve bir çok kişi artık bankalardan bir kuruş dahi kredi alamamaktadır. Yine yasal olmayan yollara (tefecilik) başvurmakta ve işi daha da çıkmaz hale sokmaktadırlar. Borçlarımı nasıl öderim veya nasıl bir planlama yapılmalı konusu aslında oldukça spesifik olmak ile birlikte öncelikle aileniz (eşiniz anne baba çocuklar) ile borçlarınızı paylaşmanız gerekecek yine kişisel harcamalardan kaçınarak başlamak gerekir.

İlk önce elinize kağıt kalem alın ve tüm borçlarınızı yazın aylık ödenmesi gereken tutar ne geliriniz nedir ortaya dökün. Sonra ödeme önceliği olandan başlayın ödemeye banka veya avukat alacaklılarınızı ziyaret edin durumu anlatın 3-5 ay samimi olursanız beklerler. Ödemelerinizi öncelik sırasına göre düzenleyin.

Ardından aylık gelirinizi hesaplayın ne kazanıyorum ne kadarını borca vermeliyim gibi kazancınıza göre bir plan oluşturun ve kesinlikte taviz vermeyin tüm işinizi hesaplayarak yazarak yapın maaşı alınca önce borçlarınızı ödeyin. Kalırsa harcayın mesela bugün maaş aldım ailenizi alıp avm ye giderseniz en az 100-200 TL harcarsanız bunu unutmayın önce borç ödenecek kalırsa gezme yeme işi.

Birde en çok yapılan hatalar şimdi banka borcu ciddiye almayanlar var nasılsa öderim sonra güm.. Yine borçlar ödenemez ve riskli duruma gelmeye başladıysa ev araba arsa gibi malınız var ise sizi tavsiyeniz birini satın özellikle banka borcundan kurtulun zaten yasal takibe düşmesi demek hepsine icra şerhi gelecek demektir o zaman satış ta yapamaz malınız ile rezil olursunuz. Örneğin Bankaya 50 Bin kredi borcunuz var ödemediniz bu icraya avukata düşerse 10 taksit dahi ödemiş olsanız 45 iken borcunuz bir anda 60 Bin olur icra avukat vs derken ayrıca aracınız varsa icradan dolayı satamazsınız da onun için önceden tedbirlerinizi alın ya malınızı batmanıza yakın başkasına devredin yada malınızı daha iyice dibe inmeden satın bir an evvel borçlar faizlenmeden ödeyin.

Sonra eve yapılan harcamaları kaleme vurun temel ihtiyaçlar dışında ne varsa hayatınızdan çıkarın. Mesela sigara kesinlikle bırakılmalı, Akşamları dışarı çıkmalar bırakılmalı, hatta halı saha maçınızı dahi bırakmalısınız kendinize özel bir kuruş dahi harcama yapmayın.

Yine evde en azından 2-3 tane telefon aboneliği, evde internet gibi faturalarınız var ise burada da kısıtlamaya gidebilirsiniz telefon aboneliği paketinizi düşürebilir, abone TV kanallarınız var ise onları iptal ederek başlayabilirsiniz. Bu girişimizin size en az 500 TL gibi bir yükten kurtaracaktır. Evde bulunan interneti kapatın yada mobil internet paketinizi kapatın veya en küçük tarifeye geçin ki zaten borç bataklarının en büyük nedeni teknoloji ürünlerine hizmetlerine verilen paradır.

Birde evin mutfağı var aslında, işten değil dişten artar demiş atalarımız tasarruf etmek için alış veriş yapılırken fiyatlar iyi takip edilmeli bir süpermarket manavından pazar alışverişi yapmak ile semt pazarı arasından en az %30 bir fiyat farkı bulunur. Hatta kent merkezlerinden ziyade daha düşük gelir li semt pazarları aklınızın alamayacağı kadar ucuzdur, ha birde pazarın sonuna doğru gidin.

Yine Temel gıda alışverişlerinde bazı alışkanlıkları terk etmenin de zamanı gelmiş diyebiliriz gıda sektörü oldukça rekabetli olmak ile birlikte bazı alışkanlıklar var. Mesela büyük market zincirleri var iyi marka,  güzel ürün ama şöyle bir evin aylık ihtiyacını alsanız 600 TL ama aynısı başka bir zincir ki her mahallede de o marketler var artık 350-400 TL gibi bir tutara alabilirsiniz. Ama Kalite evet biraz kemer sıkacaksınız ve katlanacaksınız.

Borç ödemek için illa az harcayacaksınız AVM lere gezmeye dahi gitmeyin hiçbir şey almasanız da ik su alsanız yol parası bir de simit alsanız gitti 10-20 TL borçlarınız ancak zaruri ihtiyaçlar dışınca harcama yapılmaz ise biter.

Kısaca yukarıda sayılan hususlar ile birlikte dışarıdan yemek yemeyin, hatta işyerinize öğlen yemeğinizi evden götürün çekinmeyin ekmek arasını yapın işyerinizde yiyin şayet yemek parasını cebinizden veriyorsanız en mantıklısı bu. Özetle tüm lüks tüketim gezmeler terk edilecek özel hiçbir etkinliğiniz olmayacak. Bulabilirseniz ek iş yapın, hafta sonları kısa zamanlı işleri araştırın. Unutmayın borcu siz ödeyeceksiniz ödenmez ise rezil olacak ta sizsiniz.

Ama diyeceksiniz ki çoluk çocuk var ailem var onlar için dağıttım şimdi onların ihtiyacını kısamam bence kısın şimdi kısmaz ve iyice batarsanız belki 10 yıl sürecek bu durum.  Tasarruf ile bu borçlu dönem daha kolay atlatılır. Bu borç sizin ve ödenmedikçe planlama yapılmadıkça da büyümeye devam edecektir.


2 Comments Posted

  1. emekli maaşımın tamamını kesen ziraat bankası Eskişehir mahmudiye şube müdürü maaşımın tamamını üç senedir kesiyor cumhuriyet savcılığına şikayet ettim bizim işimiz değil diyor sahibi kimler anlamadım bu vatanımız bu kadar sahipsiz mi bu vazifeyi yapan yetkililer kimler vatandaşın elinden parasının tamamını elinden alan banka adı altında eşkare soyguncu kanunlarımız kesemez diyor 4 te birini kesebilir diyor hepsini kesiyor yoksa bunlar kendilerini ikinci Allah mı sanıyorlar bu vatanımızın bunlara dur sen napıyorsun diyemiyorlaı bu vatanımız bu kadar sahipsiz mi böyle kişileri kapılarında barındıranlar da bunların suç işlediklerine ortak olmuyorlarmı sayın adalet bakanım sayın başbakanım sayın cumhur başkanım bu yetkileri bunların eline kim verdiyse alınız allah rızası için bizler dağa mı çıkalım eşkiyamı olalım böyle vicdansız kanun sadece bizlerdemi var kanunlarımıza sığacak yeri neresi ne yassak boş bu mağdur edilen vatandaşların sesini duyan kimse yok onlar insan bizlerde onların kölesimi ey cennet vatanım böyle kişileri barındırmak istemezsinde barındıranlar utansın

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*