Bankada Unutulan Para Nasıl Öğrenilir?

Bankada para unutulur mu demeyin yaklaşıl 100 Milyon TL unutulan para bulunmaktadır kişiler sorulama yapmaları halinde zaman aşımına düşmeden paralarını alabilirler. Hepiniz belirli aralıklarla iş gereği veya benzer durumlardan dolayı banka hesapları açarız, belli bir süre sonra yer değişikliği, iş değişikliği gibi sebeplerden dolayı açtığımız banka hesabını kullanmayız ve unutur gideriz.

Bankalarda son 10 yılda hesaplarda unutulan para miktarı 100 Milyon TL ye dayanmaktadır, zaman aşımına uğrayan paralar hazineye gelir olarak kayıt edilir ve TMSF hesaplarına bankalar tarafından 10 yılını doldurmaları halinde aktarılırlar.

Yapılan açıklamada paranızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. paranız var ise 30 Hazirana kadar da almanız gerekir. Sorgulama işlemi online olarak artık yapılamamaktadır.

Bakanlıkça yapılan açıklama,

5411 sayılı Bankacılık Kanununun zamanaşımına ilişkin 62’nci maddesinin uygulanmasına yönelik Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hazırlanarak, 01.11.2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”in 8 inci maddesi gereğince internet sitemizde ilan edilen zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi söz konusu madde gereği ilandan kaldırılmıştır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus dolandırıcıların sizi arayım banka da zaman aşımına uğrayan paranız var, bize vekalet verin, veya masraflar için para gerekiyor gibi taleplere kesinlikle ve kesinlikle itibar etmeyiniz.

Tek yapmanız Bankalara başvurmak ve öğrenmek  başka hiç bir platform size bilgiyi vermez verenlere ise şüpheli yaklaşınız ve güvenmeyiniz.

Her yıl düzenli olarak şubat-mayıs ilan  haziran da hesaplardan paranın alınması için son gün olacaktır.

Bu çerçevede, listede isim ve hesap bilgileri yer alan kişilerin en geç 30 Haziran’a tarihine kadar hesaplarının bulunduğu bankanın herhangi bir şubesine geçerli kimlik bilgileri ile başvurmamaları halinde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat,emanet ve alacakları gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*