Konut Kredisi Yapılandırma Faizleri 2017′ de Umut Veriyor

Ev sahibi olmak için istisnalar hariç bankadan konut finansmanı almadan mümkün görünmemekte yine birçok kişi bu yolla ev sahibi oldu. Bu yazımızda özellikle 2017 yılı içinde daha önceden ev kredisi çekenler için yapılandırma yada konut kredisi taşımada denilen durumda kredi faizleri ne olur acaba düşer mi? Kısaca öngörülerimizi size aktarmaya çalışacağız.

Öncelikle geçmişten kısaca bir alıntılar ile başlayalım, 2005 yılında sonra bankadan kredi alarak ev sahibi olmak özellikle orta sınıf ve dar gelirli için faizlerin düşmesi ile birlikte olabilir hale geldi. hali hazırda zaten bu dönemlerde olanlar borçlarını bitirmiştir. 2013 yılının yarısına kadar kredi faiz oranları konut özelinde 120 ay vade ile 0,68 lere kadar düşmüştü ve bir çok tüketici için fırsat olmuştu. Hali hazırda kısa vade de bu oranlarda tekrar ev kredisi verilir mi? derseniz kısa vadede pekte mümkün değil. Gelelim konumuza 2014-2015 dönemi faizlerin yükselişe geçtiği dönem olmakla birlikte 1,12 gibi hatta 1,18 lere kadar çıkan bir faiz oranları ortaya çıkmış ve ev almayı ertelemek zorunda kalan bir çok tüketici oldu ama her şeye rağmen finans dengesi yerinde olan bir çok tüketicide aradığı evide bulunca yüksek faizle ev almak  zorunda kaldı nasılsa faizler düşünce yeniden re-finansman kredisi kullanır taksitleri düşürürüz düşüncesi ile.

2016 yılı ortasında Ziraat Bankası öncülüğünde başlayan konut faizlerinde indirim tüm bankaların indirime dahil olması ile devam etti 2017 yılı bahar aylarına doğru giderken 120 ay vade de 0,89 aylık faiz oranlarını görmekteyiz özellikle kamu bankaları öncülük edince özel bankalarda uymak zorunda kaldı. 2016 yıl sonu ve 2017 başlarında inşaat sektörünün canlandırılması için düşürülen faiz oranları şimdilik maalesef sadece yeni konut alımları için geçerli oranlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak 2014-2016 tarihleri arasında aylık bir puanın üstünde faiz ile kredi kullanan tüketici sabırla düşük oranların yapılandırma veya taşıma durumunda da uygulanmasını beklemektedir.

Mevcut durumda konut kredisi yapılandırmak kendi bankanıza gittiğinizde 1,09 lara kadar çıkan bir teklif alırsınız bu durum da hiç bir fayda olmayacaktır. Yapılandırmanın karlı olabilmesi için mevcutta kullanılan kredi faiz oranından en az 0,11 puanlık bir indirim yakalamak gerekir. yani 1,10 ile çekilen bir kredi 0,97 gibi bir oranla re-finansman edilmesi halinde toplamda kar sağlanır.

2017 yılı için yeni konut alımlarında 0,89 larda dolanan faiz oranları özellikle Temmuz ve Ağustos 2017 döneminde 0,80 lere kadar düşeceğini söylemek yanıltıcı olmayacaktır. bu kapsamda yapılandırmaya esas olacak faizler ise 0,93 aylık faiz oranlarına düşeceğini söylemek öngörülebilir oran olacaktır.

Özetle eğer bir puanın üzerinde kullandığınız bir konut kredinizi var ise 2017 yılı için yapılandırma konusunda istediğiniz en azından kar sağlanacak bir oranı bankalar en geç sonbahara kadar bankalar size sunacaktır.

Not: yukarıda verilen faiz oranları 120 vadeli konut kredileri için verilen oranlardır. Konut kredisinin vadesi düşürülürse faizler de aynen düşer örneğin, 120 vadeli 0,89 ile sağlanan kredi, 60 ay vadede 0,85 düşer ki bunu 36 ay vadeli olarak kullansanız 0,79 gibi oranı da bulmanız mümkün yapılandırma faizleri de benzer oranlarda vadeye aşağı doğru düşer.


16 Comments Posted

 1. Merhaba bende 1.12 zıraat ten kredi çektim bankayyla görüştüm 1..09 dan yapılandırma olur dediler o masrafa deymez bekliyorum inşallah düser magdur insanlar rahatlanır

 2. Şimdi akbankdan geliyorum 2015’de Akbank’tan 0.89 dan 120 ay konut kredisi çekmiştim. vadesini 36 aya düşüreyim diye başvurdum bana kredi faiz oranını 1,20 den yapılandırabileceklerini söylediler.sizin yazınıza gore büyük bir yanlış var bankaya karşı yapacağım bir şey varmı yazarsanız sevinirim.
  • Yazımızı kaleme alırken mevcut durma göre bir öngörüde bulunduk yeniden yapılandırma talepleri bundan 2-3 ay önce 0,99-1,05 arası rrefinansman yapılıyordu. ancak hükümet halen bir hamle yapabilir düşüncesiyle kaleme alınmış bir yazıdır. faizler 2016 yılına bir anda müdehale ile aşağı çekildi bu hususta 8. ayda bir beklenti olabilir. Bankaya karşı yapabileceğiz bir durum yok ama başka bankadan taşıma için teklif alırsanız daha düşük bir oranda bulabilirsiniz. Mesela ziraat bankasından 36 ay vadeli şekilde en uygun teklifi alırsınız. Yine 36 ay vadeli Halk bankasından 79 Bin TL ye kadar tüketici kredisi alabilirsiniz. düşük oranla.. Ama mutlaka ziraat banakası ve ardından halk vakıf bankın konut tekliflerini alınız.

 3. admin merhabalar ;
  Neye istinaden kredilerin düşeceğinden bu denli eminsiniz. Elinizde güvenilir bir kaynak falan mı var. Ben şahsım adıma pek öyle olacağını düşünmüyorum. Zira bu ekonomik gelişmelerin pek doğruyu yansıtmadığını balon bir ekonomi ile hareket ettiğimiz görüşündeyim.
  ayrıca bankalar diledikleri gibi hareket ediyorlar o yüzden hükumet söylemlerini çıkarlarını hiçe sayarak pek önemseyeceklerini sanmıyorum.
  Neyse bence biz bir şeyler yapmaya çalışalım ve bu mağduriyeti diğer insanlar için ortadan kaldırmanın bir hal çaresine bakalım.
  Şu an için elle tutulur bir önerim yok ama yoğunlaşalım diyorum bu konu hakkında. birlikte bir fikir yürütüp onun üzerinden hareket edelim. naçizane fikrim bu.

  • Evet aslında dediğiniz doğru hiç bir iz yok ancak kamu bankalarının piyasaya para sürmelerinin en kolay yolu bu birde inşaat gelişen ekonomiler için para enjekte etmek için en uygun sektördür çünkü bir çok alana etki eder bir çok kişi sektör para yer. temmuz 2016 yılında ziraat bankasının bir hamlesi kredi faizlerini aşağı çekmişti. Yine gelecektir böyle bir hamle. Ekonominin durumu ne derseniz bir durağanlık söz konusu ama kamu borç stoku gayet yönetilebilir bir seviyededir. 2001 krizinde kamu borcu yönetilemez durumda kamu bankaları zarar eder durumdaydı. şu an kamu bankaları hiç olmadığı kadar güçlü o yüzden konut kredisinin düşeceğini ümit ediyoruz.

   • admin merhabalar;
    kamu borç stokundan bahsediyorsunuz ama bankaların kullandırdıkları bu kredilerin yurt dışı kaynaklı olduğunun da farkındasınız umarım. Türkiye hala parasal anlamda diğer ülke paralarına göre zayıf ve bundan mütevellit faiz oranları türkiye nin istediği gibi değil yabancı sermayelerin seyrettiği politikalarla yönünü bulmakta . Bu realiteyi göz önünde bulundurmak gerek diye düşünüyorum. Bankalar güçlü bir izlenim veriyor doğru ancak bu izlenimin kaynağı büyük oranda faiz. Herhangi bir yatırımları mı var ki yıl sonunda net karını açıkladıklarında sözde büyük bir gurur tablosuna bürünüyorlar. kazançları faiz başka da birşey değil o yüzden buldukları bu altın madeninden kolay kolay caymazlar.
    Yani demem şu ki sizinle saatlerce ekonomik gelişmeleri konuşabiliriz. Ama konumuz bu değil . Mağduriyetimiz için birlik olalım güçlü bir ses çıkaralım fikrindeyim. Sosyal medyada bunu yayalım . ( tabi bunu yaparken yasal düzende yapalım yoksa ortalık kötü kendimizi hak ararken başka yerlerde bulmayalım :)) ) Ben de bu minvalde fikrinizi bekliyorum.
    İyi günler

    • Aslında mantıklı bir teklifiniz var bana gelen yorumlara ilişkin bir kampanya başlattım bu kredi batıkları mağdurları için inan zerre ilgi görmedi, sosyal medya tamamen magazin allt linkini verdiğim başbakana açık mektup başlıklı yazıyı bizzat kaleme aldım ama nafile. Faiz konusuna gelince ülkenin düşmanı emeğin düşmanı bak bunu siyasi olarak söylemiyorum ama cumhurbaşkanın faiz ile takıntısını çok beğeniyorum. Ha oluyor mu hayır ama en azından faizin bela olduğunu bilmesi dahi güzel.

     Yine hatırlarsanız 2013 yılında faizler 4 puana geriledi ve ardından 3,5 olacak mı derken bugün nerelere geldik, öncelikle bizim millet olarak algılara, dezenformasyonlara ve günü birlik kısır siyasi savaşlardan çekişmelerden kurtulmamız gerekir. Eğer açık yara bırakırsak illa dışarıdan kaşıyacaklar olacaktır. Bir kampanya özellikle konut kredisi konusunda bir makale kaleme alacağım sizin için ve sitede yayımlayacağım yada bir başbakana açık mektup konusunda, sizi mail ile bilgilendireceğim.
     tutmayan kredi batakları konulu yazımızı incelerseniz buyrun link: Kredi ve Kart Borçlarına Yeniden Yapılandırma İstiyoruz 2017

 4. Ya neyin muhabbetini yapio bu haber. Ben 1.12 den 120 000 kredi cektim 18 ay oldu. Tamam faizler dustu ama yapilandirmaya kapali hic bi banka yapilandirma yapamiyor diyorlar. Ohal oldugu icin de hic bisey yapamiyoruz maalesef. Bos haberrr olarak nitelendiriyorum cunku faziler 0.20 ye dusse bile yapilandirma yapmam icin evimi satip baska bi ev almam gerekiyoorrrr. O nun adi da yapilandirma olmuyor zatennn

 5. umarım yazınızda yazılanlar uygulama hayatına geçer. ağustos 2016 da 1.07 ile 120 ay 145.000 tl konut kredisi çektim. faizler bir kaç ay sonra ciddi anlamda düştü. onlarca kez bankaya gittim krediyi yapılandırabilmek için ama sonuç hüsran. bir türlü yapılandıramadım. daha doğrusu yapılandırmadılar.

  • Beklentimizi yazdık inş. gerçekleşecektir. Birde Ağustos 2016 tarihinde ziraat 0.99 ile vermekteydeydi hangi bankadan kullandınız 1.07 yi.

   • ben mersin erdemli şubesinden cektim konut kredisini. su an bireysel kredi taksit ödeme tablosu elimde. tabloya bakarak yazıyorum.
    İŞLEM TARİHİ: 28.07.2016
    TAKSİT MİKTARI: 2.114,25 TRY
    ANAPARA: 142.500,00 TRY
    FAİZ ORANI: %12,84 (YILLIK) …. yani kısaca ben 142.500 tl 120 ay vade ile 1.07 den konut kredisi cektim. temmuz 2016 da. yani gecen yaz. ben aylık bankaya 2.114 tl ödüyorum. b benim kredimi yapılandırsalar ortalama 10 yıla tekabül eden en az 20.000 lira az ödeme yapacam ama maalesef yapmıyorlar..

    • 10 Ağustos 2016 tarihinde düşmüştü ancak muhtemelen 2017 de ben bir indirim olacağına eminin yapılandırma faizleri en az 0.94 lere kadar düşer

     • admin merhabalar . ben de bankaya gittiğimde genel bir faiz indiriminin olacağını ( en azından öyle umduklarını ) söylediler. ben ona pek inanmıyorum. neyse ben şimdi olayı tüketici hakem heyetine taşısam acaba bir sonuç alır mıyım. çünkü haber de bu heyetin başkanı çıktı ve aynen şöyle dedi: siz bankadan talep edin fakat onlar çıkarları doğrultusunda hayır diyeceklerdir mutlaka, siz de bu aşamadan sonra bize başvurun biz sizin hakkınızı alırız demişti. ben bu konuda emsal bir karar var mıdır onu öğrenmek istiyorum. bu yıl için değil de 2-3 yıl öncesinde aynı buna benzer yaşanan bir durumda çok yakın tanıdığım biri olayı heyete taşıyıp hakkını kazanmıştı. ben olayı oraya taşıyacağım ayrıca geriye dönük haklarımı da talep edeceğim ve umutluyum ben krediyi aldığımda faizler düştüğünde eğer siz karınız olacağını düşünüyorsanız gelin yapılandıralım demişlerdi. şimdi ne oldu da sadece yeni konut alanlar için kredi oranları anlamış değilim.şimdiden teşekkürler…

     • durumunuz mağdur edildiğiniz gibi görünmektedir emsal karar konusunda bilgim yok ancak başvurun birde banka ile irtibatlı olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*