Kredi Kartı Faiz Oranları Düştü 2017

Bankların vermiş olduğu Kredi kartlarına uygulanan faiz oranlarının alt ve üst limitleri Merkez Bankası tarafından yeniden düzenlemeye gidilmiştir. 01/01/2017 tarihinden geçerli olmak üzere azami ve asgari faiz oranları yeniden belirlenmiştir. Bu düzenleme ile kredi kart borçlarına uygulanan faiz oranlarıda düşmüş oldu.

Belirlenen bu faiz oranları ikinci bir karar çıkana kadar geçerli olacaktır, bu nedenle en az 2-3 yıl karar değişimi beklemek en azından yukarı doğru olması beklenmiyor.

Merkez Bankası tarafından 01/10/2013 tarihi kararı ile aylık uygulanan faiz oranı için 2,02 ile 2,52 faiz oranı yani kredi kartı kartı faiz koridoru belirlenmiştir. Bankalar kredi kartı gecikme faizlerini alt limit olan 2,02 ile sağlamak ile birlikte 1 tam dönem aksayan kredi kart borçlarına ise 2,52 aylık faiz uygulanmaktadır. yine Döviz limitli kartlarda ise bu faiz koridoru 1,62-2,12 arası olarak uygulanıyor.

Bireysel kredi ve konut kredilerinde faiz indirimi ardından 01/01/2017 tarihi itibarı ile kredi kartlarına uygulanacak olan faiz koridoru ise 1,84-2,34 arasında olacak olup yine döviz için ise 1,47-1,94 aylık oranlar uygulanacaktır. Ancak bankalar genelde Merkez bankasının belirlemiş olduğu faiz koridoru içinde genelde en alt limit olan faiz oranını uygulamaktadırlar.

Bunun kredi kartı kartı kullanıcısına yansımasına gelince artık kart borçlarının asgarisini ödeyenler aylık 2,02 ile değil 1,84 aylık faiz oranı ile faiz borcu ödeyeceklerdir. yine gecikmeye ve birden fazla dönem aksayan kartlar içi ise yine daha az bir faiz borcu ortaya çıkacaktır.

Ayrıca Kredili mevduat hesapları kullanan, kredi kartından nakit avans ve taksitli nakit avans kullananlar için de yine faiz oranı düşük şekilde kullanabileceklerdir. daha önce 2,02 aylık faiz ile kullanılan nakit avanslar için artık daha az faiz ödenecektir.

Ayrıca en çok kullanılan ek hesaplar yani maaş hesaplarına bağlanan ve esnek hesap, kredili bankomat, kurtaran hesap, artı para, maaş eksisi, avans hesap gibi isimler ile bilinen hesaplar içinde artık daha az faiz ödenecek, ancak uygulama 2017 yılı itibarı ile başlayacağını da hatırlamakta fayda var.

Kredi Kartı faizlerini düşürülmesi gecikmede olanlar için oldukça yerinde bir karar olup, nakit avans yada vadesiz hesaplara tanımlanan ek hesaplardan para çekmek isteyenler için artık daha az faiz ödemesi olsa da nakit ihtiyaçlarınızı bireysel ihtiyaç kredileri ile gidermeniz halen en cazip kredi seçeneğidir. ancak krediniz çıkmıyorsa kartınızdan nakit çekebilir ek hesabınızı kullanabilirsiniz. en azından 2017 yılı ile birlikte eskiye göre daha az faiz ödeyeceğiniz gerçeği değişmeyecektir. Merkez Bankası 2016-55 Sayılı Kararı


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*