Banka Dışında Para Bulmak Mümkün mü?

Birkaç ay öncesine kadar banka faizleri oldukça yüksek olmasına rağmen, acil nakit ihtiyacı belirdiğinde ilk başvuru yapılan yer bankalardır. Yasal ve güvenli olan bankalar sayesinde, belli dönemlerde borç yapılandırma yapmak veya borç transferi gibi uygulamalardan yararlanmak mümkündür. Günümüzde ise banka kredilerinin faiz oranları, eskiye oranla düşmüş özellikle konut kredisi gibi her yıl milyonlarca insanın faydalandığı krediler, oldukça cazip hale gelmiştir. Acil para lazım olduğunda, banka dışında başka para kaynakları bulmak mümkündür. Fakat piyasada senetle para verdiğini iddia eden ve tefeci usulü çalışan bireylerin güvenilirliği bulunmaz.

Senetle para verenlerin çalışma tarzı, yasal değildir. Bazen şahıs olarak, bazen ise firma adı altında nakit ihtiyacı karşılanır. Fakat verilen borç paraya uygulanan faiz miktarı, piyasa faiz oranlarının oldukça üstündedir. Çok mecbur kalan banka kredilerinden faydalanma şansı bulunmayan bireylerin, senetle para veren firmalara başvuru yaptığı bilinmektedir. Ancak imza aşamasında oldukça dikkatli davranmak gerekir. Çünkü alınan paradan çok daha yüksek limitte borç senedine imza attırılması mümkündür.

Kredi dışında para bulma yolları arasında, akraba veya arkadaşlardan borç alınması bulunur. Kısa vade ile oluşan para ihtiyacını gidermek için, eş dost ve akraba desteği tercih edilir. Fakat uzun vade ve yüksek limitli nakit para ihtiyacı oluştuğunda, elden para bulmak zordur. Ayrıca yabancı para veya altın cinsinden alınan paralar, değer artışı nedeni ile fazla zarara yol açabilir. Bu sebeple 2 000-5 000 TL civarı nakit ihtiyacında, akraba ve yakınlardan borç istemek normaldir. Daha yüksek oranlı nakit ihtiyacı belirdiğinde, banka kredisi dışında bir alternatif bulunmaz.

Elden para almak isteyen bireyler genellikle ilk olarak banka kredisi için başvuru yapar. Kredi notu düşük olan veya aşırı banka borcu bulunan kişilerin, yeni bir kredi imkânından faydalanmasına izin verilmez. Ancak banka dışında yasal para bulma yolu bulmak zordur. Diğer bankalarda olan borçları bir araya toplamak, borç yeniden yapılandırma yapmak ve kredi notunu yükselterek, nakit ihtiyacını banka kredilerinden karşılamak, yasal ve güvenli tek yoldur.


1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*