konut kredisi
konut kredisi

Konut Kredisinin İşleyişi Nasıldır?

Her bireyin hayallerinin arasında bulunan konutlar, ne yazık ki günümüzde imkansıza yakın olarak değerlendirilen hayallerden bir tanesidir. Çünkü, konut piyasasında meydana gelen artışlar, kişilerin konut hayallerinin ertelenmesine neden olmaktadır. Yeni bir ev almak isteyen kişiler nakit ihtiyaçlarını tamamen karşılayamadıkları hallerde bankalara başvurduklarında da ayrı bir durum ile karşılaşmaktadırlar. Çünkü, konut kredisinin işleyişi, diğer kredilere göre oldukça farklıdır. En temel fark ise, bireysel ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi, konut kredilerinde de yalnızca istenilen kredi miktarının başvuruda belirtilmesi yeterli olmamaktadır. Burada onaylanabilecek olan konut kredisinde belirleyici faktör, ekspertiz raporudur. Burada yer alan değer, konut kredisinin işleyişini de belirleyecektir.

Konut kredisi alarak hayallerindeki eve kavuşmak isteyen kişilerden biriyseniz, bankalara başvurmadan önce, şu kısa bilgileri dikkatli bir şekilde okumalısınız.

  • Bankaya başvurmadan önce, satın almak istediğiniz evi bulmalı ve mülk sahibi ile bir fiyat üzerinden anlaşma sağlamalısınız.
  • Fiyat belirlemesi yapıldıktan sonra bankaya gitmeniz daha doğru olacaktır. Bankaya konut kredisi talebinde bulunduğunuzda, satın almak istediğiniz konut için bir ekspertiz belirlenecektir.
  • Satın almak istediğiniz konuta giden ekspertiz, belirli kriterler çerçevesinde konutu değerlendirecek ve ortalama bir değer belirleyecektir. Bu değer bankaya teslim edilecek ve bankanın sizlere sunacağı konut kredisi tutarı da, ekspertiz raporunda yer alan değere göre belirlenecektir.

Konut kredisinin işleyişi, yukarıda görülen üç madde ile kısa bir şekilde özetlenmiştir. Bu adımlar tamamlandıktan sonra, ekspertiz raporunda yer alan tutarın tamamını alabileceğiniz gibi, yüzde seksenlik tutarını da kredi olarak alabilirsiniz. Bundan dolayı, konut hayalleriniz için her zaman geride bir miktar birikiminizin olması doğru olacaktır. Bununla birlikte unutulmaması gereken bir durum daha vardır. Konutun sahibi ile anlaşmış olduğunuz fiyat, ekspertiz tarafından dairenize biçilen fiyatın çok daha altında olabilecektir. Bundan dolayı, bankaya yeni bir ekspertiz raporu hazırlanması üzerine talepte bulunabilir ya da eksik kalan tutarı kendiniz ödeyebilirsiniz. Görüleceği üzere, konut kredilerinde, sizin başvurduğunuz değerler ne kadar önemliyse, ekspertiz raporu da bir o kadar önemlidir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*