Banka Faizleri Düşecek Mi?

Banka Faizleri Düşecek Mi? Cumhurbaşkanı’nın Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bankaların faiz indirimi uygulamaları isteğine bankalardan cevap geldi. Türkiye geçen yıla göre %2,7 büyüme kaydederken bankalar %40 daha fazla kar elde etti. Durum böyle olunca Erdoğan bankalardan faizlerde indirim uygulayarak ülke ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmalarını istedi.

Bankacılar Faizlerin Düşmesi İçin Şart Koşuyorlar

Kredi faizlerinin düşmesi için mevduat maliyetlerinin azaltılarak bankaların tasarruflarının artırılması gerektiği belirtildi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yaptığı faiz indirimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamalarda bulundu;

  • ‘’Finans sektörüne sesleniyorum sizde lütfen faizlerinizi düşürün. Eğer bu millete ve vatana hizmet verecekseniz az kazanın ülke ve yatırımcı ekonomisi canlansın.’’
  • ‘’Yatırımcı sizlerin vereceği ucuz kredi ile ülkedeki yaptıkları yatırımları artsın’’

Bankacılık sektörü kredi faizlerinin düşmesini kendilerinin de istediğini belirtiyorlar ancak gerekli olan düşüş için yapılması gerekenlerin bulunduğunu belirttiler. Tüm bankalardan gelen açıklama TCMB mart ayından bugüne kadar faiz koridoru üst limitinde 200 baz puan indirim yapmasına rağmen bankalardan merkez bankasına yapılan fonlama maliyetindeki azalış 90 ile 100 baz puanı arasında olduğu belirtiliyor.

Ticari ve bireysel müşterilere verilen kredilerin tamamına yakını mevduat gelirlerinden geldiğini söyleyen bankalar kredi faiz oranlarının düşürülebilmesi için mevduat maliyetlerinde de düşüş olması gerektiğini söylüyorlar.

Halk Bankası Genel Müdürü’nden Açıklama

Ali Fuat Taşkesenlioğlu yaptığı açıklamada faiz indiriminde yapılacak olan indirim mevduat faizlerini de aşağı çekeceği için ileriki günlerde kredi faizlerini daha etkili bir şekilde düşüreceğini açıkladı. Bir dönem yükselen piyasa değerlerinin artık normalleşmeye başladığını belirten Taşkesenlioğlu bankacılığın günümüzde ilk önceliğin kar etmek değil Türkiye’yi canlandıracak projelere destek vermek olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Denizbank Genel Müdürü olan Hakan Ateş bankaların gecelik yada haftalık vade seçenekleri ile fonlamalarının 105 milyar TL’si Merkez Bankasından sağlanıyor olduğunu belirtti. Vadeli mevduata verilen kaynağın ise bu miktarın ortalama 6 katı kadar olduğunu söyleyerek net bir rakam olarak ise 625 milyar TL gibi bir rakam açıklandı.

Diğer Bankaların Açıklamaları

Akbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası yaptıkları açıklamalarda ortak bir tutum sergilediler. Verilen açıklamalarda TCMB gösterge faizi 124 baz puan olurken bankaların fonlama maliyetinin 2017 yılının ilk çeyreğine kıyasla yılın yarısında 69 baz puan azaldığını belirttiler. Ticari kredi faiz oranlarının ise 132 baz puan azaldığını belirtirken faiz indirimine mevduat fonlama maliyetlerinin düşürülmesi karşılığında sıcak baktıklarını belirttiler. Diğer yandan kredi faizlerinde yapılacak olan düşüşlerin kalıcı olarak devam etmesi için %120 üzerinde olan kredi mevduat oranına bağlı olarak enflasyonun aşağı seyretmesi ve hareketliliğin az olması sağlanarak mevduat faizlerinde de düşüş yapılabileceği açıklandı. Enflasyondaki düşüş algısının oluşması zaman içerisinde mevduattan kredi faizlerine kadar tüm faiz türlerinin düşüşe uğrayacağı tahmin ediliyor. Bankalardan faiz indirimine gelen olumlu dönüşler ileriki günlerde devlet ve özel bankaların bir araya gelip Merkez Bankasına ‘da bağlı olarak bir indirime gideceğini gösteriyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*