Banka yasal takibi oranları

Bankaların Yasal Takibine Takılanların Sayısı Arttı

2017 yılının ilk 5 ayında görülen rakamların Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından yeni açıklanmasıyla birlikte toplamda 618 bin kişinin aldıkları krediler ve kredi kartı borçlarından dolayı yasal takibe takıldığı açıklandı.

Geçen Yıla Göre Yasal Takip Oranları

Verilen rakamlara göre Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ile Kredi Kartı raporlarına göre 2016 yılının ilk 5 ayına göre yasal takibe takılan kişilerin sayısı %2 oranında arttı. Geçen yılın aynı döneminde yasal takibe birden fazla kayıt ile takılan kişilerin tek bir dosya haline getirilmesiyle elde edilen rakamlar bireysel krediden dolayı takibe takılan kişilerin bu yıl %1 oranında arttığını gösterdi. Verilen bu yüzde rakam olarak 317 bin kişiye denk geliyor.

Kredi kartı borcu yüzünden takibe takılan kişilerin oranı ise geçen yılki aynı döneme göre %1 azaldı ve 435 bin kişiyi buldu. Bu rakama bakıldığında ise devlet tarafından taksitlendirme yasaklarının getirilmesinin faydaları görülüyor. Her iki borçtan dolayı takibe takılanların oranı %2 artış göstererek toplamda 618 bin kişi olarak açıklandı. Verilen diğer rakamlar ise şu şekilde;

  • 2016 yılı mayıs ayında bireysel kredi yüzünden takibe takılanların sayısı 314 bin kişi iken 2017 mayıs ayıdaki rakam 317 bin oldu.
  • Yine 2016 yılının mayıs ayına bakıldığında bireysel kredi yüzünden takibe takılanların sayısı 440 bin kişi iken 2017 yılının aynı ayında bu rakam 435 bin kişi oldu.
  • Her iki borçtan dolayı takibe takılan kişilerin sayısı 2016 yılı mayıs ayında 603 bin kişi iken 2017 yılı mayıs ayında ise 618 bin kişi oldu.

Verilen bu rakamlar değerlendirildiği zaman kişilerin kredi kartı borçları yüzünden yasal sürece girmesi azaldığı görülüyor. Ancak görülen şu ki kredi kartı ile alınamayan ürünler bireysel ihtiyaç kredisi ile karşılanarak yine alınıyor. Bu şekilde yapılan harcamalar ise daha fazla faiz oranı ile karşılaşılmasına neden olduğundan dolayı oldukça yüksek oranda yasal takip listesi ile karşılaşılması ile sonuçlanıyor.

Kredi Kartı Borçları Azaldı.

Sadece bir yıllık rakamlara bakıldığında %1’lik bir azalma oranı görülse de kredi kartı ile yapılan alışverişlerde getirilen taksit sınırlamasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu oranın daha fazla olduğu tespit edildi. Kredi kartı ile yapılacak alışverişlerde taksit sınırlaması getirilen ürünler ise şu şekilde;

  • Elektrik ve elektronik ürünleri harcamaları,
  • Beyaz eşya ürünleri harcamaları,
  • Akaryakıt harcamaları,
  • Son olarak ise gıda harcamaları,

Ancak kurumsal firmalardan yapılan satın alımlarda en fazla yapılan taksit sayısı oranı önceden 9 iken yeni yasa sonrasında 12 aya çıkarıldı. Diğer yandan ise bankaların verdiği kredilerdeki vade sayısı 36 aydan 48 aya çıkarılarak kişilerin yapacakları borçlarını tek bir çatı altında toplanması sağlandı. Toplamdaki ihtiyaç kredisi ve kart borçlarından dolayı kaynaklanan taksit oranlarının toplamı ise 72 ayı geçmiyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*