Bankaya Kredi Borcu Olan Promosyon Alabilir mi?

Bankalar maaş müşterilerine belirli bir süre 1-3 yıl arası imzalanan sözleşmeye istinaden belirli bir tutarda parayı peşin veya taksitle öder bu ister çalışan ister emekli olsun fark etmez. Maaş promosyonu maaş aldığınız banka ile yapılan çalışan iseniz kurumuz emekli iseniz kendinizin belirlediği bir banka ile örneğin ben maaşımı 3 yıl buradan alacağım buna karşılıkta banka karşılıksız bir para ödemesi yapar genelde peşin olur.

Bankaya borcunuz da olsa promosyonu hak edersiniz. Yani o para mutlak sizindir. Başka bankaya borcunuzun olması diğer bankadan alacağınız promosyonu etkilemez veya gelip el koyması mümkün değildir yani A bankasına borcunuz var ama maaş promosyonu B bankasında ise A bankasının promosyona el el koyması  mümkün değildir.

Bu arada emeklilere verilecek promosyon mart-nisan 2017 tarihinde ödenecek bunu belirtelim. Şimdi gelelim konumuza diyelim ki maaş aldığınız bankaya kredi borcunuz var kredi kartı borcunuz var genelde bankalar maaş müşterilerinin kredilerini önceden imzalatılan maaştan kredi kesilme sözleşmesine binaen kredi taksit günü maaş gününe denk getirilir hatta gelmese dahi maaş bir şekilde kredi taksit tutarı kadar bloke edilir kısaca maaş aldığını bankadan çekilen krediyi aksatma veya ödememe durumu çok karşılaşılan bir durum değildir.

Ancak maaşında icra olanlar bazen rastladığımız bir durum var o da maaştan kesinti yapılınca bankaya yatan maaş mevcut kredi borcundan az olduğu için kredi ödenmez böyle bir durum var eğer bu durumda iseniz ve banka promosyon günü gelmiş ise almanız biraz zor olur. Nedenine gelince, maaş hesabı aynı zamanda bildiğimiz vadesiz TL hesabıdır yine banka promosyonu bu hesabınıza yatacaktır ve hesaba para girişi olduğu anda sistem otomatik olarak blokaj edecektir o parayı hatta başka bir yerden gelen EFT havale dahi olsa otomatik banka gecikmede olan alacağını tahsil eder ve kalırsa zaten hesapta artı bakiye olarak kalan para duracaktır.

Yine bir diğer husus ise kredi kartı borçlarıdır maaş aldığını banka şubesinde aldığınız bir kredi kartınız var ve siz bu kartı acı zulüm düzenli asgari ödemesini ödüyorsanız bir sorun olmaz mesela maaş promosyonu yattığında sorunsuz şekilde paranızı çekebilirsiniz. Yine hesabınıza gelecek bir havale eft olursa sorun çıkmadan paranızı kullanabilirsiniz.

Ancak, maaş aldığınız bankadan kredi kartınız birde hesaba talimat verdiniz maaşımdan kart borcu tamamı veya asgari tutarı kesilsin diye talimatınız var, var ama siz asgari tutarı dahi ödemediniz yada asgari ödeme tutarından daha az bir tutar ödediniz o zaman o ay yatacak olan promosyon direk kredi kartına geçer özetle vadesiz hesabınıza girecek her türlü para anında kredi kartınıza otomatik geçer.

özetle, maaş promosyonu maaş aldınız vadesiz hesabınıza yatar, orada bulunan ek hesap varsa oraya geçer tabi ek hesap yatınca hemen geri çekilir, gecikmede bir kredi borcunuz varsa direk çeker, kredi kartı borcu talimatınız var ve ödemesi yapılmamış ise yine otomatik çeker. diğer durumlarda asgarisi düzenli ödenen veya düzenli ödenen krediniz var sa diğer kredi taksiti için para bloke olmaz direk çekebilirsiniz.

Hasta ve Yatalak Olan Emekli Nasıl Alacak?

Bu husus biraz karışık net değil aslında hasta veya yatalak yani bankaya gidecek durumu olmayanlar için emekli yakının mevcut bankaya giderek bir ön görüşme yapması gerekir en azından banka görevlisine konu iletilir ve birlikte bir çözüm üretilebilir.


12 Comments Posted

 1. Benim bankaya borcum var ve icra lik oldum 2senedir hesabından çekiliyor bugün promosyon yattı ve bloke koydu bu yasal mi nasıl alabilirim bankadan 2senedir promosyon alıyorum hiç çekmedi bugün çekti ne yapmalıyım

 2. Aktif calisan memuru. Maas aldigim bankaya icra borclusuyum. Baka maasin 1/4 üne haciz koydu. Maas hesabımda herhenagi bir bloke yok. Ancak çalıştığım bakanlığın anlaşması gereği yatırılan promosyona bloke koyup icra dosyasına kesiyorlar. Kanunen mümkün müdür?
  Not: Bankada hali hazırda kredili ürünüm yok.

  • İş yerinize gönderilen icra kararında maaş 1/4 kesilir ancak diğer tüm hak ve alacaklar üzerine de icra konmuş olabilir maaş promosyonu da maaş dışı gelir olduğundan tamamı icra konusu edilebilir bu durum muhtemelen iş yeri mutemetinizin de bilgisi vardır. ancak icra kararı yoksa yani icra kararı hükmünce işlem tesisi edilmemiş ise gayri yasal bir durum var demektir.
   Yine aynı bankaya icraya düşmüş borcunuz var mı? oda önemli

 3. hayırlı günler arkadaşlar benim babam 4 ay önce inme geçirdi ve evde bakım hastası oldu normal nefes alamıyor ve beslenemiyor tamammen cihaza bağlı yaşıyor bundan 9 ay önce babam konut kredisi çekti hayat sigortası yapmışlardı acaba butür hastalar sonuçta çalışıp bu krediyi ödeyemezler çünki ayağı kalkma şansıda yok diyorlar acaba bu krediyi sigorta karşılaması lazım deyilmi bankayla konuştuk sigorta sadece vefat durumunda öder dediler baba bi yardımcı olurmusunuz allah rızası çiçn çok teşekkür ederim

  • krediler sigorta kapsamında ödenir banka burada size doğru bilgi vermiş kredi sigortalarında sadece vefat teminatı alınır. diğer durumlar için işten çıkarılma vs gibi durumlar istege bağlıdır. ki muhtemelen sizinde yok borç ödenmek zorunda… yada banka uygun görürse yeniden yapılandırma söz konusu olabilir oda bilincini kaybettiği için mahkemeden vasi tayini edilmeden mümkün değil..

 4. Ben emekli oldum 8 ay boyunca emekli maaşımı ptt den cekiyordum..benim ziraat bankasina emekli olmazdan evvel kredi kullanmıştım.ve daha sonra benim emekli maaşımı otomatik olarak benim hicbir imzam tahaknamem olmadı halde iznim olmadan ziraat bankası emekli maaşımı kendi hesapına taşimiz üzerime bankamatik çıkarmış ve şuan banka degişikligi yapamiyorum bize borcunuz var diyorlar o y\zden banka degişikligi yapamıyorum takipiniz var diyorlar promosyon vermiyorlar bu konuda ne yapmam bana bu yardımcı olabilirmisiniz..teşekkürler

  • SGK ya şikayette bulunun bağlı bulunduğunuz İl Müdürlüğüne gidererek şikayetinizi iletin. Yine SGK ya izninizin olmadan veya yazılı bir beyanınızın olmadan maaşınızın banka tarafından taşındığının iletin yine olmaz ise Savcılığı suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Öncelikle SGK ya gidin

 5. Halkbankasindan emekli maaşını alıyorum.kredi karti borcum var ama yapilandirdim fakat keredi kattım takibe girmiş bu yüzden bana promosyon vermiyorlar.yani kredi kari takibe girmiş deyip promosyon alamasin dediler

  • Öyle bir durum söz konusu olmaz, size o promosyonu vermek zorundalar yani hesabınıza yatırmak zorundalar ama borcunuza kesebilirler. şayet vermiyoruz veremeyiz derler ise şikayet edin edin yada başka banka ile anlaşma yapın maaşınızı oraya taşıyın. Tekrar edeyim hesabınıza yatırmak zorundalar. hiç vermeyiz diyemezler.

   • borç olduğu içinde başka bankaya aktaramıyoruz ve sgk yle anlaşmamız böyle diyorlar bimere kadar şikayet ettik cvp.yok

    • BİMER den ziyade BDDK kurumunuda şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz. Promosyonu vermeleri gerekir, en baştada belirttiğimiz gibi promosyon ödemesini size yapmayabilirler ancak hesabınıza yatırmak zorundalar ha borça kesilir ayrı konu ama hesabınıza yatırmaları gerekir.
     bankadan maaşınızı taşımak için maaş aldığınız bankadan değil hangi bankaya maaşınızı taşıyacaksanız o bankaya başvurun

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*