Bireysel Kredi Borcu Yapılandırma

Uzun vade ile çekilen yüksek meblağlı kredilerin, ödenmesi bir hayli sıkıcı ve zordur. Çünkü belli dönemlerde yaşanan parasal sıkıntılar, çekilen kredinin taksitlerini ödenemez hale getirir. Kredi taksitlerini birkaç ay aksatmak ise mevcut kredi borcunun iyice kabarmasına ve ödenmesinin imkânsız hale gelmesine nedendir. Bu sebeple kredi için başvuru yaparken, mümkün olduğu kadar kısa vadeli kredilere yönelmek ve kısa süre içinde ödemeyi gerçekleştirmek ilk tercih olmalıdır.

Zaten kredi vadesi uzadıkça, ödenmesi gereken faiz miktarı da artar. Fakat konut kredisi gibi yüksek meblağlı kredi türlerinde, vade genellikle uzun tercih edilir. Uzun vade ile çekilen bu kredi türleri, bazı bireylerin ekonomik anlamda zorlanmasına neden olabilmektedir.

Geçmiş yıllarda kredi çeken ve aylık taksitlerinde ödeme güçlüğü yaşayan birçok şahıs, bankalara yüklü miktarda faiz öder ama ana borcu bir türlü kapatamaz. Bu durum ise bankaların işine gelir. Çünkü ana borç yerine, her ay fazladan faiz ödemesi alarak, gelirini artırır. Fakat son yapılan kredi borcu yapılandırma düzenlemesi ile birikmiş kredi borçları makul ödeme planı ile kapatılabilmektedir. Bu işlem sırasında, bankaya bulunan borç oranında, yeni bir kredi verilir. Vadesi uzatılan bu kredi ile geçmişteki borç kapatılarak kişiye özel yeni bir ödeme planı çıkartılır.

Birkaç bankadan alınan değişik kredi borçları da ödeme planında aksama yapabilmektedir. Değişik bankalara olan kredi borcunun, tek çatı altında toplanması ve yine yeni bir ödeme planı çıkartılması mümkündür. Aylık gelir dikkate alınarak, kişinin ödeme gücü oranında ayarlanan kredi taksitleri, biriken kredi borçlarının yapılandırılarak ödenmesi için fırsat yaratır.

72 ay yapılandırma olanağı sadede 27 Eylül 2016 tarihinden önce çekilen krediler için geçerlidir, bu tarihten sonraki tüm krediler banka uygun görmesi halinde en fazla 48 aya kadar yapılandırmaya konu olabilecek.

48 ay vade ile yeni bir kredi kullanma ve geçmişteki kredi borçlarını kolayca ödeme şansı yaratan kredi yeniden yapılandırma, ödenmekte güçlük çekilen kredi borçlarının uzun vade ve düşük taksit ile ödenmesi için özel olarak hazırlanmıştır. Ancak kredi borcu yeniden yapılandırma yaparken, değişik bankalarda bulunan kredi borçlarının yapılandırılması için bankalar arasında anlaşma yapmak gerekir. Borç transfer adı altında yapılan bu anlaşmanın şartları, her bankaya göre değişiklik göstermektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*