En Uygun Kredi Nasıl Bulunur?

Yılın belli dönemlerinde parasal anlamda sıkışmak mümkündür. Bazen ise yatırım yapmak amacı ile nakit para ihtiyacı doğar. Elden para isteme imkânı bulunsa da geri ödeme esnasında toplu para bulmak oldukça zordur. Bu sebeple nakit ihtiyacı belirdiğinde, yasal olan banka kredilerine başvuru yapılır. Fakat ülkemizde faaliyet gösteren her bankanın kredi olanakları bir birinden farklıdır. Kredi çekerken aceleci davranmak, gereksiz yere fazla para ödemenize neden olur.  En uygun kredi belirlenirken, dikkate alınması gereken bazı kriterler mevcuttur.

  • Hangi amaç için kredi çekeceğinizi belirlemek ve özel olarak hazırlanan kredi paketlerine başvurmak gerekir. Örneğin otomobil almak için çekilen kredinin özellikleri ve vade süresi farklı, konut edinmek için çekeceğiniz kredinin özellikleri ve vade süresi farklıdır. Bu yatırımlar için ihtiyaç kredisine veya tüketici kredisine başvuru yapmak, fazladan faiz ödemenize ve zarar etmenize neden olur. Çünkü konut ve otomobil kredileri, daha uzun vade süresi ile hazırlanır. Aylık faiz düşük, taksitler kredi çeken bireyin ödeme gücüne uygundur.
  • Yalnızca kredi faiz oranına bakılarak kredi başvurusu yapmak yanlıştır. Bazı banka kredilerinin kredi faizi düşük olmasına rağmen, dosya masrafı veya başka masraflar altında kesintileri fazla olabilir. Böyle durumlarda düşük faiz ödemenize rağmen, kredi çekme aşamasına çok fazla nakit para yatırmanız gerekebilir.
  • Her bankanın kredi faiz oranı değişiktir. Bazı bankalar farklı dönemlerde kampanyalı kredi paketleri hazırlar. Uygun faiz oranı ile kredi veren banka araştırması yapmak için, tüm bankaları dolaşmak ve verilen bilgiler ışığında bir liste hazırlamak gerekir. Böylece masraflar, kesintiler, peşinat ve faiz oranı önceden hesaplanarak, hangi banka kredisinin kesenize uygun olduğunu bulmak ve başvuru yapmak kolay olacaktır.
  • Düşük meblağlı para ihtiyacında, her zaman kısa vadeli kredilere yönelmek gerekir. Çünkü uzun vadeli kredilerde aylık taksitler düşük gibi görünse de uygulanan faiz oranı daha yüksektir. Yani fazladan faiz ödemek yerine, ödeme gücüne göre kısa vadeli kredilere başvuru yaparak, düşük faiz ödemek çok daha avantajlı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*