Kredi Kartımı Nasıl Kapatırım?

Kredi kartı için başvuru yapıldığında, ilk bakılan detay başvuru yapan bireyin aylık geliridir. Kişinin geliri yüksek çıktığında, birçok banka kredi kartı vermek için yarışır. Fakat aynı anda birkaç bankanın kredi kartını kullanan bireyin, her yıl iki defa yatırılan hesap kullanım ücretini düzenli yatırması gerekir. Kredi kartı fazlalığından dolayı, zamanla harcamaları kontrol altında tutamak güçleşir ve bazı kredi kartlarını iptal ettirmek gerekebilir. Kredi kartı aylık ödemelerini, her ay düzenli yapan; yani bankaya fazla borcu bulunmayan bireylerin, kredi kartını iptal ettirmesi zordur. Çünkü hiçbir banka, ödemelerde tutarlı davranan müşterisini kaybetmek istemez.

Kredi kartını iptal ettirmek için ilk yapılması gereken, karta ait tüm borçların kapatılmasıdır. Hatta taksitli alışverişler için, geleceğe yönelik ödeme talep etmek gerekir. Elinde nakit para bulunmayan bireylerin, kredi kartı borcunu kapatmak için tüketici kredisi çekmesi veya başka bankaya ait bir kredi kartına borç transferi yaptırması önerilir. Bu aşamadan sonra ise banka şubesine giderek, kredi kartı kapattırmak için dilekçe vermeniz gerekir. Banka memurları, bu dilekçeyi geri çekmek için ikna çabasına girecektir.

Kredi kartınızı kapattırmak istediğinizi beyan etmenize rağmen, banka tarafından ısrar ediliyorsa, bu durumda kredi kartınızı kaybettiğinizi beyan edebilir, kısa süre içinde hazırlanan ve adresinize gönderilen yeni kredi kartını, kuryeden almayabilirsiniz. Fakat başta da belirttiğimiz gibi, bu hamleyi yapmadan önce, kredi kartına ait tüm borcun kapatılması yani daha önceden hazırlık yapılması gerekir. Borcu bulunan kredi kartını kuryeden almazsanız, borca faiz uygulanması ve bir süre sonra ödeme güçlüğü yaşanması kaçınılmazdır.

Telefon bankacılığından da kredi kartı kapatılabilir. Kredi kartına ait bankanın numarasını aramak ve kredi kartı iptali istemek yeterlidir. Fakat müşteri temsilcisinin, bu konuşmayı kayıt altına aldığından emin olmak gerekir. Aksi durumda, görevli kapatma talebinden haberdar olmadığını iddia edebilir. Hangi yöntem ile kredi kartı kapattırırsanız kapattırın, iptal tarihini izleyen bir hafta içinde kredi kartı kapattırma işleminin BBDK’ya bildirilmesi gerekir. Böylece kapattırdığınız kredi kartı için her hangi bir borç gelmesini önleme şansınız olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*