Kredi Kartına Ek Kart Nasıl Çıkartılır?

Kredi kartlar, tüm aile fertlerinin rahatlıkla kullandığı, para taşıma sorununu ortadan kaldıran yani nakit para görevi gören araçlardır. Üstelik günümüzde kredi kartı ile yapılan alışverişlerde fazladan taksit uygulandığı için, kolay alışveriş yapma ve kolay ödeme imkânı sunar. Fakat farklı bankalara ait değişik kredi kartlarını çıkartmak hem aylık ödemeleri zora sokar hem yılda iki defa kesilen hesap kullanım ücreti oranını artırır.

Oysa günümüzde birçok bankaya ait kredi kartı için ek kart çıkarttırılabilmektedir. Ek kredi kartlarının en büyük avantajı, kredi kartına ait limitin, ek kart için de geçerli olmasıdır. Ek kartlar, genellikle eş ve çocuklar için çıkarttırılır.

Ek kredi kartı çıkarttırmak için bankaların ilk şartı, ek kart başvurusu yapan şahsın 18 yaş üstü olmasıdır. Fakat aile rızası ile 16 yaşından büyük çocuklar için, bir yakını üzerine ek kart çıkarttırmak mümkündür. Özellikle başka şehir veya ülkede öğrenim gören çocuklar için, kredi kartına ek kart çıkarttırma oldukça büyük avantaj sağlar. Ek kredi kartı sunumu yapan birçok banka, ek kart sayısında sınırlamaya gitmiştir. Bir kredi kartına en fazla 10 adet ek kart çıkarttırmak mümkündür.

Ek kredi kartı çıkarttırmak için, banka şubesine giderek başvuru formu doldurmak veya internet bankacılığından başvuru yapmak mümkündür. Şubeden başvuru yapmak, zaman sıkıntısı bulunan bireyler için çokta cazip gelmez. Telefon bankacılığından yapılan başvuruda ise müşteri temsilcisine ek kart çıkarttırmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Ek kartlar üzerinden yapılan harcamalar, ek kart sahibine yönlendirilir. Yani asıl karta ödeme ihtarnamesi, ancak ek kart sahibinin ödeme yapmaması durumunda yansır. Bu yönü ile de oldukça avantajlıdır. Ek kart hesabı, kredi kartının asıl sahibi ile karışmaz.

Ülkemizde, genellikle ailesinden farklı şehirde yaşayan gençlere, ek kart çıkarttırılmaktadır. Ek kart için belirli bir limit koydurmak önemlidir. Yine ek karttan yapılan harcamaların, ek kart kullanan bireye yansıması, bütçe dengesini bozmaz. Yeni bir kredi kartı çıkarttırmak yerine, aile üyeleri için ek kart talep etmek avantaj yaratır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*