Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Dikkatli harcama yapan ve borcuna sadık bireyler için, kredi kartı oldukça faydalıdır. Fakat cepten nakit para çıkmadığı ve taksit yapılabildiği için, fazladan yapılan alışverişin dikkatten kaçması ve bazen kart borçlarının fazlası ile birikmesi mümkündür. Ülkemizde oldukça fazla kredi kartı borçlusu bulunur. Çünkü karttan alışveriş yapan bireylerin, her ay sonunda alışveriş tutarını bankaya yatırması gerekir. Aylık ödemelerde bir veya birkaç aylık aksama, kredi kartı borçlarının fazlası ile birikmesine ve faiz uygulanarak borcun birkaç kat artmasına neden olur.

Kredi kartı kullanan bireylerin geneli, kredi kartı aylık harcamalarının asgari tutarını yatırmaktadır. Oysa bu tutar dışında kalan borç için, oldukça yüksek oranda faiz uygulanır. Yani uzun bir müddet kart borcunun birikmesi, bankaların işine gelir. Fakat 5-6 ay biriken ve katlanan borçtan sonra, bankaların uyarı sayısı artar. Hatta ödenmeyen kredi kartı borçları kredi notunu düşürür. Asgari ödeme tutarı 4-5 ay ödenmediğinde, avukat banka tarafından devreye sokulur.

Biriken kredi kartı borçları, birçok ailenin dağılmasına ve iflaslara neden olduğu için, günümüzde kredi kartı yapılandırma uygulaması getirilmiştir. Fakat kredi kartı borcu yeniden yapılandırma için bankaya baskı yapmak gerekir. Çünkü kredi kartının biriken borçları için uygulanan faiz yüksek olduğu için, yapılandırma yaparak daha düşük faiz almak bankalara cazip gelmez.

Ancak banka kredi kartınız sürekli gecikmeye düşüyor ise veya 50-70 gündür geçikmede ise ve herhangi bir ödeme yapılmadıysa kartı kapatır ve ve isterse 48 hatta 72 aya kadar yapılandırma yani yeniden taksitlendirme yapar.

Kredi kartı borcu yapılandırma yapmak için; 72 ay vade ile tüketici kredisi çekmek ve biriken borcu toplu olarak yatırmak mümkündür. Fakat vade süresi uzadıkça, borca uygulanan faiz oranı da yükselir. Yeniden yapılandırma yaparken, bankaların gelire bağlı bir vade ve ödeme belirlemesi mümkündür. Taksit sayısında yapılan düzenleme ve tüketici kredilerinin vade süresinin uzatılması, yalnızca geçmişte biriken kart borçları için geçerlidir.

Düzenlemeden sonra yapılan kredi kartı borçları için, vade uzatma talep edilemez. Son birkaç ay içinde yapılan düzenleme sayesinde, banka şubelerine başvuru yaparak, biriken kart borçları için yeniden yapılandırma talep etme şansı bulunur.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*