Dolar’ın Ramazan Bayramından Sonra Seyri

Dolar ne olacak muhtemelen 2017 yılı başlarında en çok sorulan soruların başında gelecektir. ramazan bayramı tatili nedeniyle 22 Haziranda kapanacak olan piyasalar 28 Haziran çarşamba gününe kadar kadar işlemlere kapalı olacaktır.

Döviz piyasası 2017 ilk çeyreğinde yakaladığı çıkış trendini Mayıs-Haziran döneminde yatay bir seyre dönüşmesi ile birlikte stabil bir kur aralığı ile devam etmektedir. Bayram dolayısıyla hafta sonu ile birlikte toplam 4 günlük tatil nedeniyle yatırımcı TL de veya Dolar ile mi? girme konusunda özellikle küçük yatırımcı açısından oldukça önem kazanmaktadır.

Bankalardan açılan döviz hesapları ile alış satış işlemeleri mesai saatleri dışında kalan hafta sonları ve resmi tatillerde alım satım işlemelerinde kur makası oldukça açık olmaktadır, tatilin bitmesi ile acaba kurda ciddi bir hareket olabilir mi? Yurt dışı kaynaklı bir hareketlenmeden dolayı açığa düşme riski bulunur mu? derseniz mevcut durumda böyle bir aşırı dalgalanmaya neden olabilecek bir beklenti ve öngörü bulunmaktadır.

Haziran 2017 ay sonu döviz kur beklentisi bayram öncesi kuru 3.53 alt üst dar bir aralıkta kalacağı öngörüsü baskın olmaktadır. Yine dövizin en azından 2017 3. çeyreğinde de bu durumunu sürdürmesi beklenebilir. Ayrıca 3.48 bandını aşağı yönde kırma ihtimali ise yine beklenebilir bir görü olarak karşımıza çıkmaktadır.

22 Haziranda piyasalar da döviz kurunda aşağı yönde bir baskıya neden olacak satışların dövizin 3.51 gibi bir kapanış yapması da beklenebilir.

Borsa istanbul ise kapanışı 100 Binin üstünde yapması da beklenebilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*