Emlak Bankası Yeniden Kuruluyor

Emlak Bankası Geri Dönüyor

Meclis genel kurulunda kabul edilen düzenlemeye göre artık emlak bankası tasfiyeden çıkarak yeniden bankacılık yapabilecek. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği ve gerekli belgeler ile Emlak Bankası genel kurulu tarafından başvuru yapılması halinde artık banka yeniden işlem yapabilecek hale geliyor.

Emlak Bankası Nedir?

Emlak ve Eytam Bankası adı ile 3 Haziran 1926 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile kuruldu. 1946 yılında anonim ortaklığına dönerek ülkemizdeki ilk toplu konut projesi olan Ankara Saraçoğlu mahallesinde bankanın en büyük etkinliği gerçekleşti. Bu projenin yanı sıra diğer tüm illerde ve özellikle devlet dairelerinde etkin bir şekilde rol aldı.

Emlak Bankası Tasfiye Süreci

1980’li yılların sonuna doğru banka genel müdürü Engin Civan ve iş adamı olan Selim Erdes’in de adının geçtiği yolsuzluk iddiaları ile sık sık anıldı. Daha sonrasında 2001 yılında resmi gazetede yayınlanan bilgiye göre 4684 sayılı kanun ile tüm bankacılık işlemleri durdurularak banka tasfiye edildi. Bankanın tüm şubeleri ise aynı yıl içerisinde devlet bankaları olan Ziraat Bankası ve Halkbank’a devredildi. Böylelikle Emlak Bankası son buldu. Ancak yıllar sonra tekrar devreye girmesi planlanan banka meclise sunulan öneri sonrasında yeni bir düzenleme ile yeniden bankacılık hizmeti verecek.

Yeni Düzenleme İle Emlak Bankası’nın Dönüşü

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu yapılan görüşmeler sonunda öncelikle bankasının tasfiye sürecinin sonlandırılması ve yeniden açılması için gerekli işlemlerin tamamlanması kararı alındı. Maliye Bakanı olan Naci Ağbal’ın yaptığı açıklamaya göre bakanlık tarafından yapılan düzenleme sonrasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na gerekli başvuruların yapılarak bankanın faaliyete geçmesi sağlanacak. Ağbal bankanın bir marka değerine sahip olmasından dolayı yeniden ekonomiye kazandırılması ekonominin kazanması anlamına geleceğini bildirdi. Banka yönetim kurulu yapacağı ayrıntılı bir çalışma sonrasında hazırladıkları planı hükümete götürdükten sonra yönetim kurulu ile hükümet arasında bir çalışma yapılarak bankanın ekonomik olarak ülkeye fayda sağlanması amaçlanacak. Yapılan bu çalışmalar sonunda TOKİ gibi çalışmaları olacağı tahmin edilen Emlak Bankası ayrıca konut almak isteyenler için özel fırsatlar sunması bekleniyor. Bundan dolayı diğer bankalar ile konut kredisinde yaşanacak bir rekabet muhtemelen vatandaşa yarayacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*