En Düşük Faiz İle Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde, yaklaşık 50 civarında banka faaliyet göstermektedir. Bu bankaların her biri, belli dönemlerde faiz indirimi yaparak değişik kredi paketleri ile yeni müşteriler kazanma gayretine girer. Fakat bir bankanın düşük faiz ile kredi vermesi, o kredinin avantajlı olduğunu ispatlamaz. Çünkü kredi çekme aşamasında; daha yüksek kar beklentisi ile hizmet veren bankaların, farklı birçok kesintisi mevcuttur.

Bazen komisyon bazen dosya masrafı adı altında yapılan farklı oranlı kesintiler, daha kredi çekme aşamasında oldukça büyük nakit para yatırmanıza neden olabilir. Bazen ise masrafların nakit olarak kesilmediğini, aylık kredi taksitlerine pay edildiğini görmek mümkündür.

Düşük faizli banka arayışında, tüm bankalar değerlendirilmeli hatta listeleme yaparak bizzat görüşülmelidir. Banka şubesine giderek, çekmek istediğiniz limiti belirtmeniz, masrafları ve aylık taksitleri sorarak listeleme yapmanız gerekir. Banka şubesine gitmek için vakti bulunmayan bireylerin, tüm banka kredilerini internet üzerinden araştırması ve listeleme yapması da mümkündür.

Genellikle risk almayı seven ve müşteri kitlesini genişletmek isteyen özel bankalar, daha düşük faiz oranı ile hizmet verir. Düşük faiz ile kredi veren bankalar şu şekilde sıralanabilir;

Halk Bankası; özellikle konut kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi uzun vadeli kredi türlerinde, diğer bankalardan daha düşük oranda faiz uygulayan bankalar arasında yer alır.

Ziraat Bankası; son aylarda konut kredilerinde faiz indirimine gidilmesi, Ziraat Bankasının konut kredisini cazip hale getirmiştir. Yeni bir ev almak isteyen bireylere, on yıl vade ile %0,95 faiz oranı ile konut kredisi vermektedir.

İş Bankası; konut kredisinde düşük faiz uygulaması yapan banka İş Bankası’dır. İnşaat sektörünü canlandırmak amacı ile on yıl vadeli konut kredilerinde, %0,90 faiz oranı uygulanır.

Finans Bank; faiz indirimine giden bankalar arasında yer alır. Konut kredilerinde, %0,99 faiz uygulamaktadır. Yine ihtiyaç kredileri içinde, cazip kredi paketleri bulunur.

Yapı Kredi Bankası; Kelepir Mortgage adı altında hazırladığı konut kredisi paketi, birçok ailenin ev sahibi olmasını sağlamıştır. %1, 08 faiz oranı ile verilen konut kredisi paketleri düşük faizli banka kredileri arasında yer alır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*