Ev Hanımlarına Kredi ve Finansal Destekler

Ev hanımı yani geliri olmayan, herhangi bir işte çalışmayanlara kredi veren bankalar var mıdır? Bankadan kredi başvurusu onaylanır mı? Şartları nedir? Kendi işini kursa para bulabilir mi? Mikro kredi nedir? Kısaca ev kadınları desteklemek için devlet tarafından bir finansman sağlanıyor mu? 3-5 başlık altında kısaca izah etmeye çalışalım.

Ev hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Kredi başvurusunu kolaylıkla dilediğiniz yerden SMS, İnternet Bankacılığı veya şubeden kolayca yaparsınız ve kimse size neden başvurdun demez ancak genelde olumsuz sonuçlanır. Bankalardan ki, bu hangi banka olursa olsun fark etmez kredi almanın belli şartları vardır bu en temel mantığı banka sizden yeterli bir teminat almadan bir kuruş dahi kredi vermez. Mesela düzenli bir iş ve maaş bodronuz olması gerekir, SGK kaydınızın son dört ay düzenli olması, yine çekilecek krediye teminat verebileceğiniz ev araba arsa gibi mallarınızın olması gerekir en azından ipotekli kredi alabilirsiniz.

Kredi ister ihtiyaç kredisi olsun ister konut kredisi için olsun banka sizden mutlaka bir teminat isteyecektir. Doğal olarak internette ev hanımlarına kredi diye arattığınızda onlarca makale ve site çıkar karşınıza anında kredi 5 dakikada kredi gibi uzayıp giden bilgiler bunların tamamı boş ve yanıltıcı bilgilerdir. banka öyle ev hanımlarına kredi veriyoruz başvur para hesabında diye bir durum yoktur. Kısaca maaş ve geliriniz yok ise hele hele daha önce hiç bir banka ile işiniz olmamış ise kredi çıkmaz. Zaten çalışan iseniz ev hanımı değilsinizdir.

Yine nafaka gelir olarak gösterilemez, eşinizin oğlunuzun maaşını gelir olarak sunmak mümkün değil eşinizin üstünde olan ev araba arsa gibi taşınmazlar krediye teminat gösterilemez. Kendinize ait mutlak bir değer sunmadan kredi almanız mümkün değildir.

Ev Hanımlarına Mikro Kredi

İşi olmayan ve gelir düzeyi düşük olan ev hanımlarına geliştirilen  proje ile sosyal destekleme hizmeti verilmektedir. Mikro kredi özü itibarı ile küçük tutarlarda sadece çalışmayan ve geçin sıkıntısı çeken ailelere ve sadece bayanları kapsamaktadır.

Mikro krediyi alabilmek için İl-İlçe Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları bünyesinde oluşturulan proje uygulama birimlerine başvurmanız gerekir. Bu desteğin temel şartı ailenin gelir durunun düşük olması gerekir . Mikro kredi genelde mali durumunuz düşük ise kolaylıkla alınmaktadır. Ödemsi ise haftalık olarak yapılır Örneğin başlangıçta ev hanımına 100-1000 TL arası bir destek sağlanır, bu bir yıl içine haftalık ödeme planı oluşturulur yani 600 TL aldınız haftalık 15 TL geri ödeme yaparsınız bu kredide faiz yoktur.

Normal Şartları altında bunun için bir iş yapmanız gerekir mesela 200 TL destek alıp bununla örü ipi satın alırsınız ve atkı örüp satarsınız ipin faturası kredi amacına uygun kullanıldığını kanıtlamış olur. Yada 1000 TL alıp, 30 Tane yumurta tavuğu alıp yumurta satışı yapabilirsiniz. 15 tane hindi alıp yılbaşında satışa sunabilirsiniz, yine evinizin yakınında bulunan okul personeline ev yemekleri yapabilirsiniz. Ancak bu kredi bir nevi sosyal destek projesi olduğu için alınan kredi ödemesi aksamadığı sürece kimse sizin parayı ne yaptığınız sormaz amacı alt gelir grubuna para aktarmak için bir sosyal projedir.

Mikro kredi ödenmez ise ne olur derseniz bir şey olmaz ancak bir daha alamazsınız, ödemelerini düzenli öderseniz her zaman daha fazla kredi açılacaktır. onun için düzenli ödeyin.

Ev Hanımlarına Hibe Krediler

Hibe kredi bilindiği üzere devlet tarafından karşılıksız veya faizsiz verilen kredilerdir. Bu krediler için öncelikle KOSGEB tarafından verilen eğitimleri almanız gerekmektedir. Yine sağlam bir proje ve iyi bir fikrinizin olması gerekir kısaca ben dükkan açacağım bana verin demek olmuyor yukarıda bahsettik internette dolanan haberler hikaye. Hibe kredi verilirken kadınlara biraz daha pozitif ayrımcılık yapılır ama iyi bir teklif için sizinde iyi bir proje ile başvurmanız gerekir.

Ev Hanımlarına İş Yeri Açma Kredisi

Kadınların iş hayatına entegre edilmesi için her zaman sosyal projeler ve destekler gerek devlet tarafından gerekse bankalar olsun biraz cömert davranırlar ancak, yine olmaz sa olmaz şartları da vardır bankaya gittiğinizde elinizdeki proje veya açılacak iş yerinin veya yapılacak işin projelendirmek zorundasınız. Kısaca hibe ve iş yeri için kredi o kadar da kolay değil.

Ev Hanımı Nasıl para Kazanır?

Şimdi bu makaleyi tamamen okuduysanız eminin biraz karamsarlık bulaşmış olabilir size ama gerçekler bu banka neden kredi versin ki hiç bir teminatınız yok ise, mesela aylak aylak gezen bir arkadaşınız sizden para istese içinizden dersiniz bu parayı nereden ödeyecek ki bana der borç vermez siniz.

Şimdi size bir kaç öneri sunalın, evde boncuk yapın, paketleme yapın, avon kadını olun, saadet zinciri olan satış elemanı olun demeyeceğim zaten internette yeterince yazı var bu konu ile alakalı.

Öncelikle çocuğunuz okula gidiyorsa öğretmeniniz aracılığı ile personele evinizde öğlen yemeği yapın mesela 10 tane öğretmen öğlen evinizde yemek verseniz 5-8 TL gibi bir ücret ile azda olsa kazanç elde edersiniz. Mesela hamur işi börek çöerek içli gözleme yaparak satış yapabilirsiniz hatta misafir paketi yapın facebooktan paylaşım yapın misafiriniz mi gelecek? tüm ağırlama işini yapıyorum börek tatlı vs. özellikle çalışana kadınlar bu tür hizmeti mutlaka satın alırlar ev böreği ev tatlısı.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*