2017 Yılı Altın Yatırımcısının Yüzünü Güldürecek Gibi

2017 yılı piyasalar açısından oldukça hareketli başlamış olup ani iniş ve çıkışlar özellikle döviz özelinde bir çok yatırımcının alış-satış yaparak kazanç elde etmek isteyenler için ilgi çekiciliğine yeniden kavuşmuştur. Altın Ons bedeli USD ile hesaplandığından yine dolar kurundaki her hareket aynı zamanda altın piyasalarında da canlılık getirmiştir. Bu durumda 2017 yılı altın piyasası için nasıl bir yol izler altında düşüş veya çıkış beklentisi ne olur 31/03/2017 tarihi itibarı ile görünen nedir? Bu analizimizin konusunu oluşturacaktır.

Ülkemizde altın alıp satan küçük yatırımcıların en çok kullandığı alanlar altın hesapları ile İnternet Bankacılığından alınan gram altın ve yine sarrafiye olarak bulunan çeyrek altın alım satımı en yaygın yatırım olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde iki parametre takip etmek zorunda kalan yatırımcı oldukça zorlanmaktadır Dünya piyasalarında altın ons fiyatı artarken dolar TL karşısından düşmekte veya tam tersi altı düşerken dolar artmakta bu nedenle yatırımcı bir nevi paradoksa düşmekte o yüzden iki konuyu ayrı şekilde analiz edelim.

2017 Yılı Altın Ons Fiyatı En Olur?

2016 yılı kasım ayının ilk haftası altının onsu 1305 Dolara kadar yükselmiştir, ancak yıl sonuna kadar girdiği düşüş trendi ile birlikte 2017 ocak ayının ilk haftası 1138 USD ye kadar bir gerilmeye girmiştir. Ancak bu düşüş Doların TL karşısında %28 leri bulan artış altın fiyatlarında ons kaynaklı düşüşü amorti etmek bir yana gram altın fiyatından yukarı doğru bir ivmeye neden olmuştur. 28/12/2016 tarihinde gram altın 133 TL bandında dolanırken Mart 2017 sonu itibarı ile 147 TL gibi bir fiyat almaktadır.

Yine 31 Mart 2017 tarihinde ons fiyatının 1253 dolar olarak karşımıza çıkmaktadır ons fiyatındaki artış ile birlikte dolar kuru yükselişi altın yatırımcısının  memnun etmiştir. Altın ons fiyatının ülkemizdeki gelişmelerden bağımsız olarak değerlendirmek durumundayız, dünya piyasaları ve dünyadaki siyasi gelişmeler ABD den gelecek ekonomik veriler ile birlikte FED’ in faiz kararları ile birlikte bakmak gerekir. Yapılan değerlendirmelerde altın ons fiyatının 2017 yıl sonu tahminleri 1500 Dolar direncini kırması öngörülmektedir en kötü ihtimal ile 1450 hattına kadar gelmesi hiç şaşırtıcı olmayacaktır.

Altın ons fiyatı 2017 Mayıs ayı itibarı ile 1300 USD bandını aşacağı ve Ağustos Eylül aylarında 1400 dolar seviyelerine gelmekle birlikte kasım 2017 ile birlikte Altın onsu fiyatı 1500 dolar seviyelerine geleceğini söylemek yerinde bir öngörü olabilir. Bu durumda Altın 2017 Yıl sonuna kadar altında %12-16 gibi bir artış beklenebilir.

2017 Yılı Gram Altın Ne Olur?

Gram altın yıl sonuna kadar nasıl bir yol izler bunun için iki alanı iyi analiz etmek gerekir öncelikle 2017 yılının metallerin yılı olacağını söylemek yanlış olmaz bu altın olur gümüş olur hatta demir platin aklınıza ne gelirse bunlar bu yıl yatırımcısına kazandıracak gibi. Ons fiyatında %12 gibi bir artış düşünüldüğünde yıl sonuna kadar Altın gram fiyatının 159-163 TL bandına geleceğini görebilmekteyiz.

Bir diğer husus ise Dolar/TL durumuna bakmak gerekir bunu bir önceki yazımız olan 16 Nisan ve Dolar başlıklı yazımızda irdeledik yani dolar ülkemizdeki gelişmelerden doğrudan etkilenen bir alan olmaktadır. ancak doların yükseliş konusunda 2017 yılının ilk çeyreğindeki gibi bir reaksiyon vermesi beklenmiyor 17 nisanda çıkan sonuca göre 4-9 günlük bir dalgalanma dan sonra rayına oturması beklenmektedir. 2017 yılı yıl sonu dolar kur tahminleri 3.8800 azami olarak öngörülmektedir. Ancak stabil olarak öngörülen 3.7200 azami görülmektedir.

Bu minvalde gram altın yıl sonuna kadar 159-163 TL bandına yerleşeceğini beklemek uygun bir tahmin gibi görünmektedir. Yine çeyrek altın Mart 2017 ay sonu fiyatı 233-236 TL iken yıl sonu 255-261 TL gibi bir fiyatlandırma bulabilir.

2017 Yıl Sonu Altın Tahmini ve Yorumlar

Altın muhtemelen 2017 yılında yatırımcısının yüzünü güldürecek gibi, Gram altın 160 TL yi aşar gibi yine altın Ons en kötü ihtimal 1400 dolar seviyesini aşabilir bu durumca çeyrek altın fiyatında 255 TL ve üzeri bir fiyatlanma bulabilir. Altın alım satımından kazanç elde etmek için sabırlı olun, unutmayın altın her zaman kazandır. aceleci davranmayın ve ani düşüş ve çıkışlarda aceleci olmayın küçük kazançların kıymetini bilin yine kendinize bir alım satım fiyatı belirleyin alın satın az da çıksın az daha derken bi anda düşüşe geçer olan karda gider yada az daha insin az daha insin alacam dersiniz bi an yükselişe geçer ve tren kaçar. Aklınıza takılan, öneri tahmin var ise konu altına yorum olarak ekleyebilirsiniz. Bu yazınında bir yorum olduğunu unutmayın yatırım tavsiyesi değildir yorumcular zaten ne zaman çıkar ne zaman düşer kesin bilseler kimseye anlatmazlar gider yatırımını yapar kazancına bakar.


4 Comments Posted

  1. Merhaba admin sence bu fiyatlardan altın alınırmı? Yükseliş devam edermi.yil sonu tahminini 11.11.2017 de buldun.sence bundan sonra ne olur.

  2. Merhaba. Yukarıdaki altın ons fiyatı hakkındaki yıl sonu beklentiniz hala gecerlimi… Teşekkürler kolay gelsin…
    • Yazı kaleme alınma tarihi mart 2017 ben halen kişisel görüşüm ve yatırım tavsiyesi değildir 1400 ü aşacağına inanıyorum en kötü ihtimal. zaten bu yolda ilerlerken müdahale edildi.

      • Teşekkür ederim döndüğünüz için. Ben zaten yukarı gideceğini düşündüm ve 1331 den pozisyon açtım fakat dediğiniz gibi müdahale edildi ve elden cıkarmadım dolayısıyla zarardayım, döner diye bekliyorum ama..??? neyse biraz daha bekliyecem bakalım ya herro ya merro….tekrar tesekkür ederim. hoşçakalın…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*