Halkbank

Halkbank 2017 İlk Çeyrek Karı 1 Milyar 219 Milyon TL

2017 yılının ilk çeyreğinin bitmesinden sonra açıklanan rakamlara göre özkaynak düzeyinde %7’lik bir yükselme gösteren Halkbank net kar miktarını da 1 milyar 219 milyon TL olarak belirtti. 2016 yılına göre 247 milyar 830 milyon TL’de aktif miktara yükseldi. Yaptığı farklı sektörlere yatırımlar, destekler ve finansman imkanları ile birçok federasyon ile derneğin ödülüne layık görüldü.

Türk Bankalarına Yarayacak Artış

Kullandırılan kredi oranı geçen yılın aynı dönemine göre %5,8 artış göstererek 218 milyar 153 milyon TL olarak açıklandı. 157 milyar 815 milyon TL toplam mevduat oranına yükselmesi Halkbank’ın ekonomide Türkiye’ye değer kattığı belirtiliyor. Halkbank Genel Müdürü olan Ali Fuat Taşkesenlioğlu şu açıklamaları yaptı.

  • İstanbul’da inşa edilen yeni havalimanı, Yavuz Sultan Selim köprüsü ve Osman Gazi köprüsü için dev finansman desteği sunularak ülke yatırımına destek verildiğini belirtti.
  • Toplamda bugüne kadar ülke çapındaki projelere 6,7 milyar Dolar finansman sağlandığını söyledi. Ayrıca kamu ve özel sektör işbirliği projelerinde ise satın almaları da dahil edip 80. Yıldönümüne giderken Türk sanayisini desteklediklerini belirtti.
  • İleriki dönemler için kredi portföyünü ihracatçılara yönelik artırmayı hedeflediklerinim belirterek 2017 yılının ilk çeyreğinde %7’lik artışın büyük bir başarı olduğu belirtildi.
  • Verilen ticari kredilerde ise 2016 yılının ilk çeyreğine göre %6,6 artış göstererek toplamda 134 milyar 819 milyon TL ‘ye ulaştı.

2017 yılında ekonomik istikrarın sağlanması için atılan adımlar ile en çok Halkbank büyüme değerine sahip oldu. Ayrıca bunlara ek olarak Kredi Garanti Fonu desteği ile verilen kredilerde hemen hemen her 10 kredinin 2 sini Halkbank verdi. KGF ile verilen kredilerden daha fazla kazanç elde etmek için mevduat miktarlarını artırmayı hedefleyen Halkbank %14’lere varan mevduat hesabı faiz oranı ile müşterileri kendisine çekti.

Herkese Özel Yardım

KOBİ Gelişim Platformu ile KOBİ’lerin düzenli olarak eğitim görmelerini ve işlerindeki sorunlarını çözmelerini sağlayan Halkbank ileriki yıllarda KOBİ’ler için avantajlı paketler açıklamaya devam edeceğini belirtti.

Türkiye’de toplamda 12 milyon emeklinin hak kazandığı promosyon ödemelerinde Halkbank her 6 emekliden birinin kendi bankalarını tercih ettiğini belirtti.

Ayrıca yetenekli sporcular içinde yatırım yapmaya devam eden Halkbank Genel Müdürü olan Taşkesenlioğlu büyük başarılar kazanan Voleybol takımını kutlayarak spor takımlarına verdikleri desteğe devam edeceklerini söyledi. Türkiye Özel Sporcular Federasyonu’nun düzenlediği Özel Sporcular Yüzme Şampiyonasına Halkbank destek vermişti.

Enerjide Halkbank Desteği

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi yani sera gazı emisyonlarının düşürülmesi için gerekli olan yöntem ve yönetim prosedürlerini hazırlayan ilk banka Halkbank oldu. Bu atılan adım ile sürdürülebilirliği artırmak için gösterdiği çabalardan dolayı Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Halkbank’a Düşük Karbon Kahramanı ödülü verdi. Enerji yönetimi için ayrıca eğitimler veren Halkbank bünyesine aldığı personeller için de ayrı eğitim programları hazırladı.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*