Halkbank’tan Esnafa KOBİ’ ye Dost Hesap

Dost Hesap, Halkbank tarafından esnaf ve KOBİ müşterilerine yönelik sunulan hesabınızda paranız olmasa dahi günü gelen faturalar, çek, senet, SGK ve vergi ödemelerini yapabileceğiniz Hesabınıza bağlı Bank24 kartı ile Halkbank Bank24’lerinden haftanın 7 günü 24 saat nakit avans çekilebilen bir kredili mevduat hesabıdır.

Bankalar müşterilerine yönelik özellikle esnaf ve KOBİ lere yönelik ülkemizde en çok destek ve olanacak sağlayan bankaların önünde gelmektedir. Bilindiği üzere bir çok banka ek hesap adı altında hali hazırda kredili mevduat hesabı da denilen bu hizmeti belirli limitler dahilinde sunmaktadır. ancak bankalar kişisel olarak açılan bu ek hesapları sınırlı ve küçük limitler ile sunmaktadır. Ancak bir nevi ticari ek hesap olarak ta adlandırılan ve halkbank tarafından sunulan bu kredi limitleri kredibilite durumunuz göz önüne alınarak limitiniz de belirlenecektir.

Dost Hesap Nasıl Açılır?

Öncelikle banka müşterisi iseniz banka iletişim hattından yada bağlı bulunduğunuz banka şubesine gitmek suretiyle hesabınıza bağlı bir dost hesabı açılması ve limit tanımlanmasını sağlayabilirsiniz. Yine banka müşterisi değilseniz banka şubesine giderek internet şubesinden başvuru oluşturmak suretiyle de başvurunuz yapabilirsiniz. Hesap bankada bulunan kurumsal veya kişisel ticari hesabınıza bağlı olarak açılacaktır.

Dost Hesap Özellikleri ve Avantajları

Hesabınızda para olmasa da ödemelerinizi yapan kredili mevduat hesabı Dost Hesap ile;

  • Çek ödemelerinizi yapabilirsiniz.
  • Vergi ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Telefon, elektrik, su gibi faturalarınızı ödeyebilirsiniz otomatik ödeme talimatı var ise otomatik olarak gerçekleşecektir.
  • Havale, EFT gibi bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Hesabınıza bağlı Bank24 kartı ile Halkbank Bank24’lerinden haftanın 7 günü 24 saat nakit avans da çekebilirsiniz. Yani dilediğiniz zaman limit dahilinde kullanabilir Banka Kartınız ile pos alışverişi yapılabilirsiniz.
  • Dost Hesap için hesaplanan faiz tutarı aylık olarak tahakkuk eder.
  • Dost Hesap faizi sadece kredi limitinizden kullandığınız tutar ve gün üzerinden hesaplanmaktadır.
  • Hesabınıza para yatırdığınız an borcunuz otomatik olarak kapanır ve aynen kullanmaya devam edersiniz.
  • Faiz oranı ise Kredi kartları için uygulana  resmi oranlar uygulanır aylık faiz oranı %1.82 gecikme faiz oranı ise aylık %2.16 olarak belirlenmiştir.

Halkbank’ta bir Dost Hesap bir nevi hazır para olarak değerlendirmek gerekir. Kredi çekme ile uğraşmadan hazır onaylı kredi ancak vadesi bir aydır günü gelince yatırın ve yine kullanın sadece faiz tahsilatı yapılır ve kalanı aynen kullanırsınız.

Dost hesap Limitleri ne olur derseniz azamı 15.000 TL olmak ile birlikte kişi veya kurumun daha önceki kredi ödeme performansı yani kredi notu etkendir bankalar ile sıkıntı olan icrası yasal takibi olana bu hesap açılmaz. gecikmesi durumunda ise kredilerde uygulanan prosedür uygulanır yani 3 ay ödemez iseniz kesintisiz avukata ardından icraya kadar yolu var.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*