Kredi kartı borcu gecikme faizi

Kredi Kartı Borcu Geciktiğinde İşleyen Süreç

Kredi kartı kullanan kişilerin hemen hemen yarısı kart borcunun asgari tutarını dahi ödeyemiyor. Sahip olunan ödeme gücüne göre oldukça yüksek limitlerde verilen kredi kartları kullanıcıların yasal olarak sıkıntı yaşamalarına sebep oluyor. Ödemelerde gecikme yaşayan kişiler için öncelikle kredi kartı gecikme faizi işliyor daha sonra belirlenen süreç içerisinde tüm borç ödenmez ise kart kullanıcısına kartı yasal süreç işliyor.

Kredi Kartı Borcu Geciktiğinde Karşılaşılan Durumlar

Kredi kartı borcunuzu ödemeniz için size verilen son ödeme tarihi içerisinde kart borcunuzun %20’sini ödemeniz faiz yada yasal işlemlerle karşılaşmanızı önler. Ancak son ödeme tarihi geçtiği durumlarda kredi kartını hangi bankadan aldıysanız o bankanın belirlediği özel gecikme faizi uygulanır. Bu faiz kredi kartı akdi faiz oranından çok daha yüksek olacağı için daha sonra ödemede zorlanmanıza neden olur.

Borç Gecikmesi Halinde İşleyen Süreç

Borçların bankanın verdiği izin süresi boyunca ödenmemesi halinde banka şu işlemleri gerçekleştirir;

  • Banka borcunu ödemeyen kişiye bir uyarı mektubu gönderir. Bu mektubun içerisinde ödenmesi gereken en az asgari tutar ile gecikme faizi yazılı olur.
  • Bu mektubun gönderilmesi ile borçlu kişi banka tarafından 30 günden az gecikmeli ödemelerin yapıldığı gruba dahil edilir. Bu durum sizin kredi notunuzun düşmesine neden olur. Kredi notunuz bir kere düştükten sonra çıkarmanız oldukça zor olacak ve sonraki banka işlemleriniz için size oldukça zorlu zamanlar yaşatacaktır.
  • Mektup borçlu kişiye ulaştıktan sonra ödenmeyen her gün için günlük gecikme faizi uygulanır.
  • Banka bu duruma gelmiş kişileri Kredi Kayıt Bürosu’na bildirir. Bildiri sonrasında tüm bankalar kişinin kredi kartı borcu ödemediğini öğrenir ve başka bankalardan kart alma, kredi çekme veya da diğer bankacılık işlemlerinde kısıtlama getirilir.
  • Bir sonraki ekstre dönemine kadar ödenmemesi halinde kişi 60 günlük gecikmeli ödemeler grubuna dahil edilir.
  • Bir sonraki dönemde de ödeme yapılmaz ise 90 günlük gecikmeli ödemeler grubuna dahil edilir.
  • Son gruba dahil olduktan sonra banka telefon ile müşterisine iletişime geçerek borcunu ödemesi gerektiğini aksi halde bankanın yasal işlem uygulayacağını söyler.

Borcunu Ödemeyenler İçin Hukuki Süreç

Bankanın yaptığı en son arama sonrasında kişi hala ödeme yapmaz ise yasal olarak işlem başlatılır. İlk olarak kredi kartı sahibine ihtar belgesi gönderilerek toplam borcunun faiz eklenmiş halinin tek seferde ödemesinin yapılmasını ister. Kredi kartı borcu olan kişi 15 gün süre içerisinde borcunu ödemesi beklenir. Verilen 15 günlük süre içerisinde borçlu kişi bir ödeme yapılandırılması yapmasını isteyebilir. Bu durumda banka müşterinin ödemesi için uygun vade ve taksit oranı belirler. Verilen vade sayısı en fazla 5 ay olarak belirlenir ve borçlunun ödemesi beklenir. Hala ödenmemesi durumunda banka avukatları yasal işlemi mahkemeye taşıyarak icra yolu ile borcun teminini gerçekleştirir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*