Fed 13-14 haziran toplantısı ve dolar kuru

Haziran 2017 Fed Toplantısı ve Dolar’ın Seyri

Doların seyrinin ana belirleyicisi olan ABD Merkez Bankası (FED) kararları  ülkemizde olduğu kadar hemen hemen tüm yatırım ürünleri fonları dünya piyasalarını ülke ekonomilerini özellikle gelişen ekonomilerde dikkatle takip edilmektedir. Bu nedenle dolar düşer mi çıkar mı? ne olacak değerlenir mi? Gibi nedenlerle 13-14 Haziran 2017 tarihli toplantı ilgi alanı olmaktadır.

Fed yetkilileri, ekonomik hareketlerdeki yavaşlamanın geçici olduğuna dair daha çok kanıt beklemenin “ihtiyatlı” olacağını söyledi. 24 Mayıs 2017 tarihinde açıklanan Fed tutanakları, Fed’in Haziran ortasında yapacağı toplantıda faiz artışına gideceği işaretlerini verdi. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Fed’in Haziran’da yılın ikinci faiz artışını yapmasının “belirgin bir olasılık” olduğunu söyledi.

Şimdi Haziran 2017 ortasında FED faiz artışı konusunda oldukça güçlü sinyaller vermektedir, yine artışın 25 baz puan artışın olması kesin gibi görünmekle birlikte 50 baz puan artış olasılığının güçlü olduğu söylenebilir. Ancak Mayıs ayında ABD piyasa verilerinin (işsizlik, enflasyon..) iyiye doğru işaret vermesi FED’ in faiz artış payandalarına darbe olsa da 2017 yılı için öngörülen 3 artışın olacağı görülmektedir.

FED toplantı tutanaklarının yayımlanmasının ardından piyasalar haziran için öngörülen artışa göre konumlandığını ve fiyatlandığını söylemek yerinde olacaktır. Bu durumda Dolar/TL özelinde Haziran ayında dolar kuru ne olur yükselmesi veya kur bandı hangi makas içinde kalabilir husus dolar yatırımcısının merak ettiği hususlar olmaktadır.

Bilindiği üzere 2017 Dolar/TL paritesinde oldukça hareketli geçmiş ve bir çok yatırımcısını  alakasını bu alana çekmiştir. 16 Nisan halk oylamasından sonra stabil bir konuma daha doğrusu yatay bir seyre giren doların haziran ayı içinde benzer bir alanda seyrine devam edeceğini öngörülebilir yapmaktadır. 30 Haziran 2017 tarihinde TCMB nın para politikaları toplantısından da yine faiz artışı beklenmektedir.

Haziran ayının ilk 2 haftası yani FED toplantısı öncesi kurda azda olsa yukarı doğru bir artış beklenebilir 3.5400-3.5900 bandı arasına sıkışan dolar kurunun 12 hazirana kadar 3.6600 üst-alt bandına çıkması olasıdır. 14 haziran tarihinde açıklanacak toplantı kararından sonra doların yine 3.5500 altına konumlanması beklenebilir. FED toplantısı sonrası TL dolar karşısında toplantı öncesine göre daha değerli olacağını söylemek yerinde bir beklenti olacak gibi ancak daha aşağı bir direnç kırması beklenmiyor mayıs ayında 3.4800 bandını yoklamış ama aşağı yönde kıramamıştır. kırması halinde 3.4200 gibi bir banda yerleşebilir.

Doların 4 TL ye kadar bir trend yakalayacağı ve 2017 yıl sonu için 3.9000 beyanında bulunan otoritelerde bulunmaktadır. Yine Merkez bankası yıl sonu dolar kuru beklentisi de 3.8900 olarak görünmekle birlikte sadece beklenti olduğunu belirtmek gerekir. 2017 3. çeyrekte doların bu kuru yakalaması pekte olası değildir. Artışa neden olacak belirginleşmeye başlayacak olan yıl sonu verileri yani 2017 4. çeyrekte dolar kuru %4-6 arası bir yükselme bekleniyor. Burada 3. çeyrekte dolar kurunun durumu belirleyici olacaktır. Güncelleme:28/05/2017

Haziran Ayında Euro Nasıl Bir Yol İzleyecek?

Avrupa para birimi USD karşısında biraz güç kazanacağını söyleyebiliriz, EUR/USD paritesi euro lehine devam edecektir parite 1.1300 ve üzeri olacağını söylemek yerinde olacağı ile birlikte TL/EUR paritesi de yine euro lehine olacaktır 4 TL nin üstünde bir beklenti yerinde olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*