ING Bank Kredisi

ING’den Kredi Notuna Göre Kredi

Kredi kartı borcunu zamanında ödeyenler, kredi taksitini düzenli yatıranlar, vergi borcu olmayanlar yani kısacası kredi notuna güvenenler için ING bankası özel fırsatlar sunuyor. Sabit kredi faiz oranları yerine kredi notuna göre değişen faiz oranları ING bank tarafından sunulan yeni bankacılık hizmeti olarak karşımıza çıkıyor.

Borcuna Sadık Olana Özel Faiz Oranı

Bu hareketi ilk ING Bank başlattı ve diğer bankaların da bu hizmete geçmesi hala bekleniyor. ING Bank belirlediği faiz oranı ve vade ile kredi notu 1700 veya üzerinde olan kişiler için 18 aya kadar %0,79 faiz oranı ile kredi fırsatı sunuyor. ING kredi notunu Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) belirlediği nota göre baz alıyor. Eğer kredi notu düşük ise bu faiz oranı daha da yükseliyor, bu şekilde kişilerin finansal işlemlerini zamanında ve doğru yapmasına destek olmaya çalışıyor. Ayrıntılı ödeme programı ise şöyle;

  • Kredi notu iyi olan kişiler için %0,79 faiz oranı ile 12 aya kadar vadeli 5 bin TL kredi çekilmesi durumunda aylık taksit oranı 443 TL ediyor. Sigorta primleri haricinde toplamda 99 TL masrafı bulunuyor. Alınacak olan bu kredinin toplamda geri ödemesi 5412 TL olarak karşınıza çıkıyor. Eğer bu krediyi 18 y vadeli olarak kullanmak isterseniz tüm masraflar ve faiz oranları aynı kalıyor. 18 ay vadeli alınacak 5 bin TL kredi için aylık taksit tutarı 303 TL toplam geri ödemesi ise 5.561 TL oluyor.
  • 36 ay vadeli 10 bin TL kredi çekmek isteyen müşterilerine ING Bank %0,99 faiz oranı ile kredi imkanı tanıyor. Alınacak kredinin aylık taksit tutarı ise 343 TL olarak belirleniyor. Ancak bir önceki kredilere göre bu kredinin sigorta primi hariç masrafları 119 TL tutuyor.
  • Uzun vadeli kredi almak isteyen kişiler için ING Bank 60 ay vadeli kredi imkanı sunuyor. Kredi notu yüksek olan kişiler için 60 ay vadeli 15 bin TL kredinin aylı taksit miktarı 351 TL olarak belirleniyor. Sigorta primleri haricinde toplamda 119 TL masrafı bulunan bu kredinin geri ödemesi 21.180 TL olarak karşınıza çıkıyor. Bu kredide faiz oranı %0,99 olduğu için toplam geri ödeme de fazla yapılıyor.

Yukarıda verilen örneklerin banka tarafından örnek bir hesaplama olarak yapıldığının ve herkesin kendi notuna göre farklı faiz oranları ile karşılaşacağının bilinmesi gerekiyor.

Kredi Notunu Nasıl Yükseltirim?

Geç yapılan ödemeler dolayısı ile düşük olan kredi notu kişilerin tüm finansal sicilini ortaya döküyor. Ancak kredi notunu düzeltmek için kredi kartlarınızdan başlayabilirsiniz. Kredi kartı borç ödeme işlemlerinizi son ödeme tarihinden önce yaparsanız kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır. Aynı şekilde çektiğiniz kredilerin taksitlerini de geciktirmeden ödemeniz kredi notunuzu etkiler. Ancak tüm bunlar kredi notunun uzun vadede yükselmesini sağladığı için kısa vadede kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız hesabınızda toplu paralar bulundurmalısınız. Yüksek miktarda paralar ile yapacağınız işlemler kredi notunuzun daha hızlı yükselmesini sağlar.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*