Vakıfbank Tahvil İhracı

Vakıfbank 500 Milyon $ Eurobond İhracı Yaptı

Vakıfbank 5 yıl vade süresi ile toplamda 500 milyon dolar orta vadeli tahvil ihraç programı olan GMTN kapsamında tahvil ihracı yaptı. Yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği bu tahvil ihracı için 150 den fazla yatırımcı programa katılıyor. 2022 yılına kadar vadeli olan bu tahvil ihracının nihai getiri oranı yüzde 5,65 iken kupon oranı ise yüzde 5,625 olarak belirlendi.

Türk Bankalarında Artan Başarının Getirileri

Vakıfbank Genel Müdürü olan Halil Aydoğan 2017 başı itibari ile Türk bankalarının uluslararası sermaye piyasasında yaptığı başarılı ihraçlardan söz etti. Aydoğan’ın söylediklerine göre nihai kupon oranı bu yoğun talep gösterilen ihraç programında başlangıç seviyesinden 25 baz puan altında gerçekleşti. Orta vadeli tahvil ihraç programına özellikle ABD’den büyük yatırımcıların gelmesinin kupon oranını etkilediğini belirtti. Vakıfbank’ın kazandığı bu büyük başarı sonrasında Aydoğan çeşitlendirdikleri kaynak yapısı ve uluslararası fonlama imkanı ile ülkemizin reel ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceklerini söyledi.

Vakıfbank Hisse Senedi Yatırımcılarının İlgisini Çekti

Vakıfbank en büyük desteği sabit getirisi olan menkul kıymetlere yatırım yapan yatırımcılardan aldı. Ancak bunun yanında da önemli bir oranda kurumsal hisse senedine yatırım yapan yatırımcıların da büyük ilgisini çekti. Böylelikle çeşitlilik ve farklı alanlarda ilgi görmeyi başaran Vakıfbank 500 milyon dolar gibi bir rakamı ihraç etmeyi de başardı. Bu yatırım desteğini Aydoğan Vakıfbank’ın halka açık olan hisselerinin %90 oranının kurumsal hisse senedi yatırımcılarının elinde olmasına bağlıyor. Bu oranın diğer bankalara bakıldığında en yüksek rakama sahip olması Vakıfbank’ın sadece menkul kıymetler yatırımcısı tarafından değil kurumsal hisse senedi yatırımcısı tarafından da tercih edildiğini gösteriyor.

Vakıfbank Hisse Senedi Kazandırıyor

Yatırımcıların Vakıfbank’ın hisse senetlerine gösterdiği ilgi sayesinde 2017 yılının başı itibari ile yatırımcıların Vakıfbank hisse senetlerinden elde ettiği kar %50’yi buldu. Aydoğan bu başarıyı şunlara bağladı;

  • Sağlam bilanço yapısı
  • Artan verimlilik rasyoları
  • Güçlü sermayesi

Tüm bu sebepler Vakıfbank hisselerine yatırım yapan kişilerin 2017 yılı başından itibaren toplamda 5 aylık gibi bir sürede yarı yarıya kar ettiği belirtiliyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*