Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hasap işletim ücreti, açılan banka mevduat hesaplarına TL veya diğer para birimleri olsun farketmez bankalar tarafından altı aylık veya yıllık periyotlar halinde uygulanan bir maliyet ücretidir ve genelde bankalar kesintiyi otomatik olarak yaparlar. Peki hangi banka kesinti yapmaz veya hesap işletim ücreti almayacak banka veya bankalar var mı hangileri bu yazımızda kısaca izah etmeye çalışalım.

Öncelikle bankalar az kullanılan hesap sahibinin sıklıkla kullanmadığı hesaplara genelde bu maliyeti uygular ve para girişi olması ile birlikte sistem tarafından otomatik olarak keser hatta sık kullanılan hesaplarda dahi banka kesinti yapar hesap sahibi fark ederse ve geri talep ederse banka geri ödeyebilir yada hesap sahibinden iki adet otomatik ödeme talimatı vermesini ister.

Banka genelde maaş müşterisi, yüklü miktarda para tutulan hesaplar, vadeli veya yatırım hesapları olan müşterisinde de genelde kesinti yapmaz veya kesilse dahi Telefon bankacılığı aranması halinde iade konusu sorunsuz çözülmektedir. Ancak hesap işletim kesinti problemi daha çok arasıra kullanılan çokta aktif olmayan hesaplara uygulanır ve genelde bankanın yaptığı kesinti yanına kalır.

İşte bu gibi durumlar da olanalar için hangi banka önerilebilir yada hesap işletim ücreti kesmeyen banka veya bankacılık sistemi var mıdır derseniz cevabımız evet olacaktır. Bu konu oldukça şikayete konu olması ile birlikte birlikte Bankalar bu konuya ilişkin yeni bir bankacılık sitemi geliştirdiler özellikle mobil kullanımın artması ile birlikte Finansbank Enpara, Garanti Bankası iGaranti, Yapı Kredi Bankası Nuvo, TEB CEPTETEB, Kuvety Turk Senin Bankan, Denizbank fastpay, Akbank Direkt Bankacılık gibi uygulamaları kullanmanız halinde hesap işletim ücreti gibi bir problem oluşmaz hatta EFT ücreti gibi maliyetlerden kurtulmanız mümkün.

Hesap işletim ücreti TL vadesiz mevduat hesabınızın yanında açılan diğer örneğin Dolar, Euro vadesiz hesaplardan da banka kesinti yapabilir onun için bu tür hesaplar açerken sürekli çalıştığınız veya hesap açılış sözleşmesine dikkat etmeniz ve özellikle döviz hesaplarından kesinti yapılmamasını sağlayınız aksi halde bir anda hesabınızdan 30 USD veya 30 EUR kesilir canınız yanar geri alma konusunda da çok uğraşırsınız.

Bankalarda açılan vadeli TL, USD, EUR veya diğer para birimlerinde hesap işletim ücreti alınmaz ama vade sonu vadesiz hesaba aktarılan paranızdan kesinti yapabilirler bu ayrıntıya da dikkat etmek gerekir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*