Kredi Notu Sorgulama

Banka aracılığı ile yapılan tüm işlemler, ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankaların anlaşmalı olarak çalıştığı Findeks tarafından kontrol altında tutulmaktadır. Kişisel veriler değerlendirilerek, her birey için 0 ile 1900 arasında bir değer alan kredi notu verilir. Kredi notu hem bankalar için hem bankacılık işlemlerinden faydalanan müşteriler için oldukça önemli bir veridir. Çünkü iş kurmak veya yatırım yapmak için banka kredisi kullanan bireylerin kredi notu önemlidir.

Geçmiş yıllarda her hangi bir bankadan çekilen kredi ve geri ödenme şekli, kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılması hatta ev veya iş yerlerinin fatura ödemeleri değerlendirilerek verilen kredi notu, kişinin ödemeler konusundaki tutarlılığını gösteren en önemli veridir.

İş hayatında oldukça önemli olan kredi notu, birkaç aylık dönemlerde güncellenir. Yani 3-4 aylık dönemlerde yapılan ödemeler dikkate alınarak, kredi notu tekrar değer alır. Kredi için bankaya başvuru yapıldığında ise mevcut kredi notu dikkate alınarak, kişiye kredi verilip verilmeyeceği belirlenir. Kredi notu sorgulama işlemi yapmak için farklı birkaç yöntem vardır. Bazıları ücretli bazıları ücretsiz olan bu yöntemlerden birini tercih ederek, belli aralıklar ile kredi notunu öğrenmek gerekir.

Findeks Kredi notu sorgulama; Bankalar Birliği bünyesinde faaliyet gösteren Findeks, kendi internet sitesi aracılığı ile kredi notu bilgisini hesap sahibi ile paylaşmaktadır. Bu işlem için Findeks resmi internet sitesine giriş yapmak ve hesap numarası, TC kimlik numarası gibi şahsi bilgileri girerek kredi notunu öğrenmek mümkündür. Bu hizmet için genellikle 5-6 TL civarı bir ücret kesintisi yapılır.

Banka şubesinden kredi notu sorgulama; kendi bankanıza giderek görevli memura kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Ufak bir para kesintisi karşılığında son güncellenen kredi notunuz anında açıklanır.

İnternet bankacılığından kredi notu sorgulama; cep bankacılıktan veya banka ATM’lerinden kredilerim sayfasına giriş yapmak ve kredi bilgilerim kısmından kredi notu sorgulama yapmak mümkündür. Bu işlem karşılığında hesabınızdan 5-6 TL civarı bir para kesintisi yapılır. Fakat sıra beklemeden, uzak banka şubelerine gitmeden, ev ortamından kredi notu öğrenmek açısından oldukça kolay bir yöntemdir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*