İnternet Bankacılığından Döviz Alım Satımı

Döviz, birkaç aylık dönemlerde artış gösterdiği için birçok yatırımcının tercihidir. Belli dönemlerde 1-3 ay içinde yüksek kazanç elde etmek mümkündür. Bu sebeple ülkemizde birçok birey, birikimlerini döviz alarak değerlendirir. Alınan dövizin ev ortamında saklanması hırsızlık riskini gündeme getirir. Ayrıca yastık altında saklanan dövizin, ülke ekonomisine kazandırılması gerekir. Bankada yapılan döviz birikimi hem yatırımcısına kazandırır hem bankaların parayı değerlendirmesi için olanak tanıyan bir uygulamadır. Dövizdeki değer artışından kazanmanın yanı sıra, vadeli döviz hesabına uygulanan faiz, daha yüksek oranda kâr etmenizi sağlar.

Yüksek oranda döviz alacak kişilerin, vadeli döviz hesaplarına yönelmesi gerekir. Çünkü vadeli hesaplar için, ayrıca faiz uygulaması mevcuttur. Küçük oranda döviz alan ve kısa süre içinde bozdurmayı düşünen bireylerin vadesiz döviz hesabına yönelmesi önerilir. Kenara atılan dövizi, bankada saklamanın ayrıca birçok avantajı mevcuttur.

  • Döviz; ev ortamında çalınma riski ile karşı karşıyadır. Oysa bankada saklanan döviz güvendedir.
  • Vadeli döviz hesabı açtırarak, bankadaki birikimlerinize çifte kazanç elde etmek mümkündür. Dövizdeki kur farkı, ayrıca vadeli hesap için uygulanan faiz, yüksek getiri verir.
  • Evde saklanan döviz için, hafta içi işlem yapmak mümkündür. Fakat bankadaki döviz hesabı için, günün her saati işlem yapma olanağı bulunur. Hatta gece al-sat komutu verme imkânı vardır.
  • Ev ortamında saklanan dövizi bozdurmak için, saatlerce yol gitmek gerekir. Oysa bankadaki dövizi al-sat yapmak için akıllı telefonu veya bilgisayarı kullanmak mümkündür. Yani oturduğunuz yerden işlem yapma olanağı tanır.
  • Kuyumcuda veya döviz bürosunda döviz alım satımı yaparken, yüksek oranda komisyon kesilir. Bankadaki döviz hesabından işlem yapmak ise oldukça avantajlıdır. Kesinti olmayacağı gibi, faiz getirisi mevcuttur.

Bankada döviz hesabı açtırmak için, banka şubesine gitmek gerekmez. Hesabınız bulunan bankadan, internet bankacılığı için şifre istemek yeterlidir. Bu şifreyi girerek, birikimlerinizi dövize çevirme imkânı bulunur. İnternet bankacılığından döviz alım satımı yapma günün her saatinde mümkündür. Hatta gece uykunuz kaçtığı anda, günlük döviz kurunu takip edebilir ve anında al-sat komutu verebilirsiniz. burada mesai saatleri dışında alım satımlarda makas çok açık olur ona dikkat edin siz genede gece uyuyun ve al sat yapmayın.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*