Vadeli Dolar Hesabı

Aylık harcamalardan kısılarak kenara atılan paraların, doğru bir yatırım aracına yönlendirilmesi gerekir. Çünkü TL cinsinden yapılan birikim, yabancı paraların değer kazanması sonucu, her geçen gün bir miktar erir. Nakit parayı yabancı paraya çevirdikten sonra, evde saklamaksa oldukça risklidir. Günümüzde oldukça profesyonel şekilde çalışan hırsızlar, bin bir fedakârlık ile biriktirilen parayı dakikalar içinde kolayca çalar. Bu sebeple yabancı paraların banka hesabında saklanması çok daha güvenlidir. Son aylarda doların değer kazanması neticesinde, birçok yatırımcı oldukça fazla kazanç elde etmiştir.

Vadeli dolar hesabı; bir aylıktan 3 yıllığa kadar açtırılabilir. Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların, vadeli dolar hesabı için uyguladığı faiz oranı değişiklik göstermektedir. Hesap açtırmadan önce bankaların faiz oranı araştırıp karşılaştırmak gerekir. Bankada dolar hesabı açtırmak, birçok avantaj yaratmaktadır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Yatırım amaçlı alınan dolarlar, bankada çok daha güvende olacak, çalınma ihtimali ortadan kalkacaktır.
  • Dolar alıp satmak, banka aracılığı ile çok daha kolaydır. Çünkü bankadaki dolarlar günün her saatinde bozdurulabilir. Üstelik alım-satım esnasında fazla ücret kesintisi bulunmaz. Oysa döviz büroları veya kuyumculardan alınıp satılan dolar için, yüksek oranda komisyon ücreti kesilmektedir.
  • Vadeli dolar hesabı, diğer yatırım araçlarına göre çok daha avantajlıdır. Vadesi süresince bozdurulmayan dolar için, yüksek oranda kâr payı almakta mümkündür. Yani hem doların kur farkından gelir elde edilir hem vadeli dolar hesabına uygulanan faiz alınır.
  • Vade süresi dolan dolar hesabı, talimat verilmediği sürece aynen bir sonraki yıla devredilir. Yani hesabı unutsanız dahi, banka tarafından el koyulması veya zarar edilmesi söz konusu değildir.

Vadeli dolar hesabı açtırmak için, banka şubesine gitmek gerekmez. Hesapta bulunan parayı kolayca vadeli dolar hesabına aktarmak mümkündür. İnternet bankacılığından açılan vadeli hesaplar için uygulanan faiz oranı, banka şubelerinden açılan hesaplardan daha yüksektir. Fakat vadeli dolar hesabını vadesinden önce bozdurmak, bir parça zarar etmenize neden olur. Erken bozdurma durumunda, yalnızca dolar cinsinden yatırılan para çekilir. Paraya uygulanan faiz, banka tarafından kesilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*