Vadeli Altın Mevduat Hesabı

Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde, yabancı paralarda ve değerli madenlerde her geçen gün fiyat değişikliği yaşanır. Bu sebeple evde veya bankada saklanan paranın, TL cinsinden olması risklidir. Özellikle yastık altında saklanan paralar, dolar veya altındaki kısa süreli bir yükseliş ile değer düşüklüğü ile karşı karşıya kalır. Ev ortamında altın saklamanın ise türlü riskleri mevcuttur.

Telefon dolandırıcıları veya satış bahanesi ile evlere kadar giren hırsızlar, yastık altındaki altını saniyeler içinde çalar. Bu sebeple birikimlerin bankada değerlendirilmesi önerilir. Bankada güvende olan altın, ayrıca faiz uygulaması ile değer kazanır. Bankaya yatırdığınız altını, durduğu yerde çalıştıran deneyimli bankacılar, paranız için belirli bir miktar komisyon kazanma şansı yaratır.

Bankaya TL cinsinden para yatırılabileceği gibi, dolar veya altın cinsinden para yatırmakta mümkündür. Bu sayede; kenara attığınız para, değişen ekonomiden fazla etkilenip değer kaybetmez. Özellikle vadeli altın mevduatı hesabı açtırmak, altın fiyatlarında artış olduğunda yüksek kazanç elde etme şansı yaratır. Fakat tüm vadeli hesaplarda olduğu gibi, vadeli altın hesabında da yatırılan paranın vade süresince çekilmemesi gerekir. Acil nakit ihtiyacı belirdiğinde, paranızı çekebilirsiniz fakat taahhüt edilen faizin kesilmesi söz konusudur.

Vadeli altın hesabı için yalnızca kur farkı uygulayan bankalar olduğu gibi, faiz veren bankalar da mevcuttur. Yani altın alım satımından para kazanmak, beraberinde altın hesabından faiz almak mümkündür. Vadeli altın mevduatı hesabının birçok avantajı vardır;

  • Kuyumcudan altın alışverişi yaparken, altının üretim tarihi oldukça önemlidir. Eski tarihli altınlar için, bir miktar para kesintisi yapılır. Yine altında el işçiliği için yapılan kesintiler vardır. Fakat vadeli altın hesabında altın yalnızca gram olarak değerlendirilir.
  • Vadeli altın hesabı için her hangi bir limit yoktur. Dilerseniz 1 gram altın ile vadeli hesap açtırmanız mümkündür.
  • Vadeli altın hesabında hesap kullanım ücreti ödemek gerekmez.
  • Ayrıca mesai saatleri içinde veya mesai saatleri dışında internet bankacılığı ile vadeli altın hesabına ulaşmak mümkündür. Sık olarak altın alım satımı yapan bireyler için, bankada vadeli altın mevduatı hesabı açtırmak ve telefon veya internet üzerinden kolayca işlem yapmak mümkündür.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*