Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Hemen her birey, vakti geldiğinde doğru yatırımı yapabilmek için maaşından artırarak birikim yapar. Fakat kenara atılan paranın, evde saklanması zor hatta imkânsızdır. Evlere kolayca giren hırsızlar, uzun süre kenara attığınız parayı 5 dakika içinde alır gider. Hatta para kasalarının da şifresi oldukça kolay çözülebilir. Ayrıca TL cinsinden yastık altında saklanan para, 3-5 ay içinde değer olarak düşecektir. Bu sebeple kenarda birikim yapmak için en güvenli yol, paranın vadeli hesaba yatırılmasıdır. Bu sayede; hem yastık altındaki paralar ekonomiye kazandırılır hem biriktirilen paranın değerinin düşmesi önlenebilir.

Ufak gibi görünen paraların, uzman bankacılar tarafından değerlendirildiği ve kısa süre içinde katlandığı bilinmektedir. Bankaya para yatırmak isteyen bireyler için, en güvenli yol vadeli hesaplara para yatırmaktır. Çünkü vadeli hesaplar için verilen faiz oranı, vadesiz hesaplardan çok daha yüksektir. Vadeli hesap; bankaya yatırılan paranın belirli bir süre yani vade süresince çekilmeyeceğini işaret eder. Vadeli mevduat hesabı ise belirli süre ile bankaya yatırılan paranın, faiz getireceği yani değer kazanacağı anlamı taşımaktadır.

Vadeli hesaba yatırılan paralar, bankacılar tarafından doğru yatırım araçlarına yönlendirilir. Elde edilen kazançtan hesap sahibine komisyon verilir. Hem bankaya kazandıran, hem hesap sahibine kazandıran güvenli bir sitemdir. Vadeli mevduat hesapları fonlar gibi çalışmaz. Fon yatırımında kazanç ve zarar paylaştırılırken, vadeli mevduat hesabında zarar söz konusu değildir. Belirli bir faiz oranı ile çalıştırılan paraya, önceden belirlenmiş oranda faiz verilir. Yani zarar söz konusu değildir. Bu sebeple de güvenli yatırım aracı olarak değerlendirilir.

Vadeli hesap açtıran ama kısa süre sonra nakit ihtiyacı nedeni ile parasını geri çekmesi gereken vatandaşın, vadeli mevduat hesabı bozdurma işlemi yapması mümkündür. Vade süresi gelmeden çekilen para, sözleşmede kararlaştırılan faiz miktarını alamaz fakat anaparayı kolaylıkla alabilir. Vadeli hesaplar için uygulanan faiz, her bankada değişiklik gösterir. Ayrıca aylık, üç aylık, altı aylık, bir yıllık ve üç yıllık vade süreleri mevcuttur. Kısa vade ile yatırılan mevduat hesapları için uygulanan faiz miktarı, uzun vade ile yatırılan vadeli mevduat hesaplarından çok düşük seviyededir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*