İş Bankası İmece Kart Özellikleri

Büyük bir hızla büyümeye devam eden İş Bankası bir çok sektöre sunduğu ayrıcalıklar ile rakiplerinin önüne geçmeye çalışıyor. Son olarak yaptığı yeniliklerden birisi ise İş Bankası İmece Kart adında bir kredi kartını tüm çiftçilerin hizmetine sundu. Çiftçilerin bu kart ile tarımsal faaliyetlerini daha rahat yapmalarını amaçlandığı banka tarafından yapılan açıklamada belirtiliyor.

İmece Kart Nedir?

Çiftçilerin tüm tarımsal harcamalarından kullanabileceği bir kredi kartı  ve aynı zamanda banka kartıdır. Her iki kart özelliği de tek kart içerisinde bulunması ayrıca bir avantaj oluyor.

İmece Kart Nerelerde Kullanılır?

Tarımsal harcamaların tümünde kullanılan bu kart özellikle şu harcamalarda ağırlıklı olarak kullanılıyor;

 • Zirai ilaç bayilerinden alınan ürünlerde,
 • Tarımsal gübrelerin satın alınmasında,
 • Traktör, römork vb. motorlu araçlar için akaryakıt harcamalarının yapılmasında,
 • Tüm hayvancılık faaliyetlerinde kullanılan yemlerin ödenmesinde,
 • Örtü altı yetiştiricilik yapılan alanların masraflarının karşılanmasında ve daha bir ihtiyaç durumunda kullanılabilir.

Tarımsal Kredi Avantajları

Sadece İş bankası İmece Kart ile alınabilen tarımsal krediler bulunuyor. Bu kredilerin diğerlerinden farklı bir çok avantajı bulunuyor. Bu avantajlar;

 • Ödemesi 3 taksit şeklinde yapılmak suretiyle alınan kredilere imkan sunması,
 • TARSİM sigortasının 3 aya vadeli bir şekilde ödemesinin yapılması,
 • Anlaşmayı üye işyerlerinde yapılan harcamalar karşılığında İmece Kart puanının birikmesi ve daha sonra bu puanların istenilen şekilde harcanması imkanı sunuyor. Ancak bu harcamalara akaryakıt harcamaları dahil değil.
 • Kişiye özel belirlenen faizsiz dönemler içerisinde alınan kredilerin bu dönemler içerisinde ödenmesi şartıyla hiç bir ücret ve faiz alınmaması,
 • Harcamaların ürün yetiştirilme döneminde yapılmasına rağmen ödemelerin hasat sonrasında yapılmasına imkan sağlıyor. Böylelikle hasat sonrası hemen paralarını alamayan çiftçiler 1 yıla kadar olan vade ile borçlarını daha sonra ödeme imkanına sahip oluyorlar.
 • Anlaşmalı üye işyerlerinde sadece İmece Kart ile yapılabilen indirimli alışveriş imkanlarının bulunması gibi oldukça fazla ayrıcalığa sahiptir.

2 Kartın Özelliği 1 Arada

İş Bankası İmece Kart sadece kredi kartı  olarak değil banka kartı olarak da kullanılabiliyor. Sunduğu bu imkan çiftçiler ile iki farklı kartı taşımak yerine tek kart ile tarımsal harcamaların dışında yaptığı diğer harcamaları da tek elden yapabiliyorlar. Bu özelliğin kullanılabilmesi için öncelikle hesaba para yatırmak gerekiyor aksi halde kredi kartı özelliğini bu tür harcamalarda kullanmak mümkün olmaz.

Puan Biriktirme Avantajı

Tarımsal harcamaların İş Bankası imece kart  ile yapılması durumunda İmece Puan isimli bir puan birikiyor. Bu puan yeniden tarımsal harcamalarda kullanılabiliyor. Ancak puanın dezavantajı sadece tarımsal harcamalarda kullanılabiliyor olması. Diğer yandan tek kart içerisinde 2 farklı kart özelliğinin bulunmasından dolayı aynı zamanda 2 farklı puanın da birikmesine imkan sağlıyor. Bu puanlardan bir diğeri ise İş Bankasının diğer kartlara sunduğu Maxi Puan’dır. Hesap kartı üzerinden yapılan harcamalarda biriken Maxi puan sadece tarımsal harcamalarda değil tüm ihtiyaçların karşılanmasında kullanılabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*