Ziraat Bankası Başak Kart İncelemesi

Türkiye’nin en önemli bankalarından olan Ziraat Bankası son yıllarda getirdiği bir çok yenilik ve hizmet anlayışı ile binlerce vatandaşı kendisine çekti. Değişim ve dönüşümünü tamamlayan banka artık farklı sektörlere göre yaptığı yatırımlar ile adından söz ettiriyor. Son olarak tarımsal faaliyeti desteklemek amacıyla çiftçilere Ziraat  Bankası Başak kart  ile bir çok ayrıcalık getirdi.

Başak Kart Nedir?

Bu kart çiftçilere yıl boyunca akaryakıt, yem ücretleri, gübre, ilaç ve daha bir çok tarımsal harcamalarda sağladığı kolaylıkla ödemedeki sunduğu uzun vade imkanı ile tercih edilmesini sağlıyor.

Kimler Alabilir? Ücret Ödemek Gerekir  Mi?

Tüm çiftçiler Ziraat Bankası başak kart sahibi olabilirler, sadece çiftçilerin sahip olduğu bu karttan çiftçi yakınları faydalanamıyor. Kartın ilk alımından itibaren herhangi bir ücret ödenmesi söz konusu değil. Hesap ayrıntılarının 3 ayda bir geliyor olması kart ücretinden muaf olunmasını sağlamış görünüyor.

Nasıl Kullanılır? Nerelerde Geçerlidir?

Başak kart kullananlar bu kartı diğer banka kartları gibi ATM  ve şube içerisinde kullanabilirler. Ayrıca tarımsal kredi çekmek isteyen kişiler bankaların şubelerinde bulunan tarımsal kredi danışmanına başak kart ile birlikte gitmeleri halinde kredilerini çekebilir ve kartlarına yükletebilirler. Kartın kullanıldığı yerler;

 • İlaç alımları,
 • Gübre satın alımı,
 • Tarımsal motorlu araçlar için akaryakıt temini,
 • Hayvancılıkta kullanılan yem ücretleri,
 • Sera masrafları gibi tüm tarımsal faaliyetlerde kullanılabilir.

Avantajları Nelerdir?

Diğer kredi kartlarına göre bir çok avantajı bulunuyor. Bu avantajlardan bazıları şöyledir;

 • Toprak Mahsulleri Ofisi ödemelerinde kullanılabilir,
 • Destekleme ödemeleri istenilmesi halinde kartlarına otomatik olarak yatar,
 • Düşük faiz oranlarından faydalanma imkanı sunar,
 • Kredi kartı ve banka kartı olarak iki şekilde de kullanılabilir,
 • Karta bağlı olarak çekilen kredi borçları 5 aya kadar olan ödemelerde faizsiz bir şekilde yapılabilir,
 • 7 gün 24 saat tüm ATM’ler üzerinden nakit avans çekilebilir,
 • Son ve en önemli madde ise ödemelerin hasat dönemine göre ayarlanabilmesidir.

Harcamayı Yap Hasat Döneminde Öde

Ziraat Bankası Başak Kart özelliklerinden en önemlisi ellerine zamanında para geçmeyen çiftçilerin borçlarını ürünlerini sattıktan sonra ödeme imkanı tanımasıdır. Böylece çiftçiler yıl içerisinde akaryakıt alımı, gübre, ilaç ve sulama masraflarını yapabilecek aynı zamanda ödemeyi kendi ürününe göre belirleyecektir. Her tarımsal ürünün hasat dönemi farklı olabileceğinden dolayı başak kart kullananlar kartı almadan önce bankaya hasat dönemlerini bildirmeleri halinde herhangi bir gecikme cezası ödemezler.

Yapılan harcamalara göre limitin artırılması Ziraat Bankası’nın müşterilerine sunduğu diğer bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Kartı almak isteyen kişiler herhangi bir Ziraat Bankası şubesine gidebilirler yada SMS atarak da Başak Kart sahibi olabilirler.  Gönderilen SMS’in değerlendirilmesi ve karta uygun olup olmadığınızın kesinleşmesi üzerine size bir bilgilendirme mesajı gelecektir. Bu mesajdan sonra bankaya giderek gerekli belgeleri imzalayıp resmen Başak Kart Sahibi olabilirsiniz. Belgelerin imzalanmasından sonra kart 15 gün içerisinde başvurduğunuz şubeye gelecektir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*