2017 Mayıs Ayı Döviz Yatırımcısına Kazandıracak mı?

2017 yılı ilk çeyreği döviz yatırımcısı için oldukça hareketli geçti kur oranında artış TL nin yabancı para birimleri karşısındaki değer kaybı dolar ve euro ile birikimlerini değerlendiren bir çok yatırımcı %25 leri bulan bir kar oranı ile en kazandıran enstrüman oldu. 2017 ikinci çeyrekte ise ülkemizdeki siyasal gelişmeler ile birlikte bir müddet daha direncini koruyan döviz bir önceki yazımızda (bkz.) bahsettiğimiz şekilde 16 nisan sonrası alt dirençleri kırmaya zorlayan bir rota çizmeye başladı.

2017 Mayıs ayında dövizin özellikle dolar kurunun seyrini belirleyecek bire kaç hususa değinmek isteriz 03 Mayıs 2017 tarihinde yapılacak olan FED toplantısı ki bu toplantıda doların değerini körükleyecek bir karar çıkmayacağı aşikar görünmektedir. Yine 03 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek olan Rusya-Türkiye ikili anlaşmaları ile birlikte piyasalarda ekonomik daralmanın aşılması, Borsa İndeksinin 94 Bin ve üzerinde kararlı bir şekilde tutunmaya başlaması dolar üzerinde bir baskı olarak olarak görülebilir.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin not değerlendirmesini 5 Mayıs Cuma günü yapması bekleniyor muhtemel bu karar olumlu gelecek görünmekte aynı kuruluş negatife çektiği notu durağana çevirebilir. 15 Mayıs ta ABD gezisi ile birlikte Özellikle Suriye özelinde alınacak kararlar ve siyasi belirsizlikler TL/USD paritesinde etken olarak görünecek gibi.

Şimdi Dolar TL özelinde ne olur derseniz 3.5500 altında yatay bir seyir izlemekte olan 3.4800 alt direncini kırması halinde 3.4000 oranını da test edecektir. ABD den gelen olumlu ekonomik verilerinde bu duruma katkı sağlayacağını söylemek yerinde olacaktır. Yine yaz dönemlerinde ekonomik canlanmalar da değerlendirildiğinde doların düşüşü beklenebilir.

Dolar hakkında en çok spekülasyon üretilen yatırım aracıdır dolar 4.5 TL olacak veya 3 TL altına düşecek şeklinde söylemler temenniden ibarettir. Bu minvalde dolar Mayıs 2017 ayı içinde ne olur derseniz durağan hareketlerine en azından yatay seyrine devam edecektir. Ama sürekli alt dirençlerini düşüş şeklinde zorlayacaktır. 3.4800 bandını aşağı yönde kırması halinde 3.4000 lere doğru düşecektir. Borsanın 94 Bin de direndiği sürece dolardan yukarı doğru sert bir çıkış beklememek için başka bir emare olabilir Tabi Döviz ve Borsa bir birine ters orantılı değildir aynı anda ikisi de çıkabilir düşebilir.

Doların Asıl belirleyecek esas durum Amerikan Merkez Bankası FED’ in 13-14 Haziran 2017 yapacağı faiz politika toplantısı olacaktır. Oradan gelecek 0,25 yada 0,50 baz puan artış olması halinde yukarı bir çıkış yakalayabilir. Bu karar beklenirken Haziranın 2-9 arası bir beklenti yükselişi olacaktır.

Özetle Mayıs 2017 ay sonu dolar 3.4500 alt üst bandında olacak gibi yatırımcıların 2017 yıl sonu 3,8800 tahminlerinin durumunu FED’ in alacağı agresif karara bağlı olduğunu belirtelim. Birde Euro var dolar karşısında değer kazanmakta. Euro/USD paritesi 1.0100 üzerine çıkacağı aşikar. Euro bölgesinin değerlen para biriminden memnun olmadığı da ortada. TL karşısında ise Dolar ile paralel bir durum olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*