İslami Mortgage Sistemi İle Faizsiz Konut Kredisi

İslami mortgage, katılım bankacılığı mantığı ile çalışan sadece konut alım satımlarına finansman sağlayan murabaha yöntemi ile tüketicilerin konut sahibi olmasını sağlayan ve konut projeleri üretecek bir faizsiz finansman sistemidir.

Bilindiği üzere İslami ülkelerde halen devam eden uygulaması bulunmaktadır İslami Kalkınma Bankası (ICD) tarafından fonlanan ve geliştirilen bu sistem 2017 yılında ülkemizde kurulan ve devasa bir fon buketine sahip olan Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile yapılan çerçeve anlaşması işe İslami Mortgage sisteminin ülkemizde kurulmasın için ilk adımı atıldı.

İnşaat sektörü ve konut alanındaki açıklar ve konut talebinde artış hızının he geçen gün artması piyasa yeni finansman kaynaklarına ihtiyacı doğurmaktadır Yine ev sahibi olmak isteyen ve dini hassasiyetleri bulunun bir çok tüketicinin ilgi göstereceği beklenmektedir. 2016 yılı ortalarında yine benzer bir proje gündeme gelmiştir. Konut İhtisas bankası kurulması (bkz.) ve konut finansman maliyetlerinin düşürülmesi için önerilen sistemin alternatifi olarak piyasaya girecektir.

İslami Mortgage ne zaman açılır veya kuruluşu ne kadar sürer derseniz TVF Başkanı Mehmet Bostan, ICD ile çerçeve anlaşmasının imzalandığını belirtmiştir. Üç ay içinde kuruluş çalışmalarının ise üç en fazla 4 ay içerisinde tamamlanacak gibi görünmektedir. Yine Faizsiz ev sahibi olmak isteyen tüketicilerin 2018 yılını beklemeleri gerekecektir.

Sistemin ortaklık durumunun belirlenmesi ve tam olarak konut finansman desteği vermesi Şubat 2018 olacak şekilde öngörülmektedir. Peki zaten katılım bankaları var faizsiz konut kredisi almak isteyen tüketici gider oradan da ev finansman desteğini alır ve işini görür İslami Mortgage ne fayda sağlar diyorsanız kısaca izah edelim.

İslami Mortgage (İM) faaliyete başlaması halinde konut alanında ciddi bir talep doğuracaktır yine elinde bulunacak olan fonların büyüklüğü düşünüldüğünde piyasa rekabeti özellikle bankaların tekelinde olan kredi faizleri aşağı yönde düşme olasılığı ortaya çıkacaktır. Daha önceki yazılarımızda kamu bankası olan Ziraat Bankasının konut faizlerinde nasıl bir etki ettiğini gördük kamu fonlarının bu alanda olması yine İslami Kalkınma Bankasının fon büyüklüğü de düşünüldüğünde piyasalara özelinde konut kredi faizlerinin tüketici lehine değiştiğine şahit olacağız.

2018 Yılı Şubat Mart aylarında tamamlanması ve faaliyete geçmesi beklenen sistemin etkilerini 2016 ikinci yarısından sonra görmeye başlarız bankalar konut faizlerini 0,85 ler hatta 0,80′ e kadar düşürme durumları görünmektedir.

Son olarak faizsiz derken mutlaka bir kar payı alacaktır tüketiciye faydası banka tekelinde bu iş çıkmış olacak ve maliyeti daha düşük olacaktır. murabaha yöntemi uygulanacaktır. Şiz evi beğeneceksiniz sistem evi size alacak ve diyecek ki bana 120 ay 2000 TL düzenli ödersen bende sana bu evi veririm.


2 Comments Posted

  1. selamun aleyküm . çekmeköyde bir bodrum ve üstü dükkan yerim var caddede fakat eski yapı orayı yıkıp yeniden dükkan daire yapacak param yok .mütaitler %40 alarak yapmak istiyorlar fakat biz altı kardeşiz ve bizi korumuyor. bunu başka türlü nasıl yapabiliriz . bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar..

    • Öncelikle pek anlamadın ama ortak çok olunca kimseye yetmeyecek gibi olan mal. Arsayı ipotek vermek suretiyle kredi kullanabilirsiniz. Ancak bir inşaat başlatma maliyeti en azından kazma vurmadan 50 Bin TL ye ihtiyacınız var. O yüzden Kredi çekmek suretiyle yapabilir Yine kendi imkanlarınızla kredi kullanmadan işi başlar sonra natamam kredi kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*