sendikasyon kredisi

Sendikasyon Kredisi Garanti Bankası Tarafından Yenilendi

Garanti bankası getirdiği birçok yenilik ile Türkiye’nin yurtdışında tanıtılmasında öncülük yapmaya devam ediyor. Yurtdışında ünlü üniversitelerin ders kitaplarına kadar girecek bir bankacılık hizmetine sahip olan Garanti Bankası son olarak Mayıs 2016 tarihinde aldığı sendikasyon kredisini bu yılda yeniledi.

Önceki yıl aldığı 1.25 milyar Euro tutarındaki sendikasyon kredisi bu yıl Garanti Bankası tarafından toplamda 16 ülkenin 38 bankasıyla yapılan anlaşma çerçevesinde yenilendi. Garanti Bankası kredi miktarını 2 bölümde aldı bunlar;

  • 468 milyon Dolar
  • 5 milyon Euro olarak dilimler halinde aldı.

Geçen yıl sadece Euro olarak alınan kredinin bu yıl Türkiye içerisindeki döviz hareketlerinin oldukça hızlı olmasından dolayı Dolar ve Euro olarak alındığı biliniyor.

Bu derecede sendikasyon kredisi alınması oldukça zor olduğu için Garanti Bankası böyle bir kredinin kendileri tarafından alınabilmesini başarı olarak görülmesi gerektiğini belirtiyor.

Sendikasyon Kredisinin Garanti Bankasına Maliyeti

Dış ticaret harcamalarında finansman olarak kullanmak için aldığı kredinin ayrıntıları şöyle;

  • Dolar Libor % 1.45 olarak gerçekleşti.
  • Euro için ise Euribor %1.35 olarak gerçekleşti.
  • Alınan kredinin vadesi ise 367 gün olarak belirlendi.

Libor Londra saati esas alınarak saat 11.00’da veriler kesinleşir ve tam olarak 12.00’da açıklanır. Libor işlemi 1 gece ile başlayıp 12 aya varan 15 farklı dönem içerisinde 10 farklı para birimi için düzenli olarak yenilenir.

Euribor ise sayısı 40’ı aşkın Avrupa bankası tarafından Euro ile borç verme işlemlerinde kullandıkları ortalama faiz ile hesaplanan birimdir. Euribor rakamını belirlemede etkili olan bankalar Eurozone  gibi dev bir piyasada en geniş iç hacmi olan bankalar olma özelliğine sahipler. Euribor hesaplamasında merkez Avrupa saati esas alınarak işlemler yapılır. Merkez Avrupa saati olarak yine 11.00’da EBF yani European Banking Federation tarafından açıklaması yapılır.

Garanti Bankasında genel müdürlük pozisyonunda bulunan Fuat Erbil yaptığı açıklamalarda Garanti Bankasının dış ülkelerin Türkiye’de yatırım yapmak isteyeceği ilk ve tek banka olduğunu söyledi. Aynı zamanda Erbil Garanti bankasının yurtdışı kredisini yenilemesini başarı olarak gösterirken, yurtdışındaki finansman alanında sürdürülebilir bir fon yaratma gücünü elde ederek piyasadaki güveni kazandıklarını belirtti.

Sendikasyon Kredisi Nedir?

Bir öncü banka tarafından kurulan ve birçok bankayı veya finansman sağlayan kuruluşları içerisinde bulunduran yine bankalara yüksek miktarda belirli bir amaç için kredi veren uluslararası ölçekte bir yapının verdiği krediye sendikasyon kredisi  denilir. Bu kredi genellikle farklı ülkelerde ki bankalara oldukça yüklü miktarda verilir. Daha sonrasında yapılan bir hesaplama ile kredinin geri dönüşü sağlanır. Sendikasyon kredisi ülke içi krediler gibi çok uzun yıllar için verilen krediler değildir. Genellikle 1 yada 2 yıllığına verilirken öncülük yapan banka çoğunlukla yatırım bankası olarak karşımıza çıkar.  Garanti Bankası sendikasyon kredisi alarak yurtdışında yapacağı yatırımları ve yurtdışı müşterilerine sunduğu maddi imkanları bu finansman aracılığıyla yapıyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*