Kredi Kullananlar 3 Ayda 2 Milyar TL Kredi Masrafı Ödedi

Bankalar kredi masraflarının kaldırılmasının ardından daha fazla kar elde etti. Dosya masrafının farklı başlık altında alınması ve fazladan masrafların çıkarılması 2017 yılının ilk 3 ayında geçen yılki aynı döneme kıyasla % 19.4 arttı.

BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 yılının ilk 3 ayında elde edilen faiz dışı gelir 2016 yılının ilk 3 ayına göre % 21,2 artış göstererek toplamda 13 milyar 813 milyon Türk Lirası oldu. Faiz dışı gelir içerisinde bankaların krediler için aldığı masraf ücretleri ve komisyon % 14.5 olarak belirlendi. Söz konusu yüzdenin TL olarak karşılığı ise 2 milyar 3 milyon TL’dir. Bu kredilerin kendi içerisinde sınıflandırılması ise şu şekilde;

  • Nakit krediler ile alınan masraf ücretleri ve komisyon 979 milyon TL iken
  • Nakit olmayan kredilerden alınan bu ücretin tutarı 1 milyar 2 milyon olarak açıklandı.

Banka Hizmetlerinin Gelirleri 6.6 Milyar TL

Bankaların müşterilerine sunduğu hizmetler sonucu elde ettiği gelir geçen yılın ocak – mart ayına göre % 19.1 oranında artı göstererek 6 milyar 579 milyon TL’yi buldu.  Hizmetler gelirinin faiz dışı gelir içerisindeki payı ise % 47.6 olarak hesaplandı.

Personel Giderlerinde Artış Yaşandı

Personel için ödenen ücretlerin ve yapılan masrafların ayrıntılı bir şekilde içeriği şöyledir;

  • Bankaların toplam faiz dışı giderleri ilk çeyrekte geçen seneki aynı döneme göre % 11.6 artış göstererek 17 milyar 975 milyon TL olarak belirlendi.
  • Bu giderler içerisinde personel için ayrılan paranın payı % 32.2 oldu. Bu payın TL karşılığı ise 5 milyar 795 milyon olarak gerçekleşti.
  • Son açıklanan rakamlara göre personellere verilen ücret ile komisyon tutarları 1 milyar 641 milyon TL olarak belirlenirken,
  • Diğer faiz dışı yapılan giderlerin tutarı da 6 milyar 168 milyon TL olarak gerçekleşti.

Elde edilen tüm bilgileri kısaca değerlendirecek olursak banka kredi masrafları vatandaşın cebinden bir şekilde alınıyor. Ancak elde edilen gelirim vergi olarak ülkeye katkısı da göz ardı edilmemesi gereken bir durum.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*