İş Bankası ÖKC

İş Bankası ÖKC ve Yazarkasa POS

İş bankası Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı 69 ile 70 numaralı tebliğ gereğince ödeme kaydedici cihaz olarak tanımlanan cihazlarda düzenleme yoluna gitti. Özellikle esnafları ilgilendiren bu durum kurallar dahilinde belirtilen iş yerleri için zorunlu kılınıyor.

Yeni Nesil ÖKC Nedir?

Satışı yapılan malların yada verilen hizmetlerin belgelendirilmesi için Ödeme Kaydedici Cihaz kullanmaları gerekiyor. Bu cihaz kayıt dışı ticaretin önüne geçerek vergi kaçırma oranını en aza indirecek. Nakit olarak yapılan ödemeler de ÖKC cihazlarından geçilerek kayıt altına alınacak. Hediye çekleri ve yemek kartları gibi hizmetler de İş Bankası Yeni Nesil ÖKC kapsamına dahil oluyor ve verilen çek ile kartların ÖKC cihazına kayıt edilmesi daha sonrasında açık çıkmasını da engelliyor. Bir nevi yazarkasa özelliği gören bu cihazlar POS cihazlarının da yazarkasalarla birleşmesinden sonra kullanılan yeni bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

Öncesinde Yazarkasa POS cihazı kullanan işyerlerinin bir çoğu bu sisteme geçiş için uygun cihazlara sahip ancak az da olsa uygun cihazı olmayan işyerleri İş Bankası ÖKC hizmetinden faydalanarak yeni cihazlarını alabilirler.

Yeni Nesil ÖKC Nasıl Kullanılacak?

3100 sayılı kanuna bağlı mevzuat kapsamında olan mükelleflerin Yeni Nesil ÖKC kullanmaları zorunlu kılınıyor. Her iş yeri için özel olarak belirlenen sınırların en doğru halini öğrenebilmek için vergi dairesinden bilgi alınması gerekiyor. Detaylar ise şu şekilde;

  • Mobil POS kullanıcıları için entegre özelliği bulunması halinde ÖKC kullanma zorunluluğu getiriliyor.
  • Ancak Mobil POS kullanmayan işyerleri için entegre POS özelliği varsa ÖKC ve kablosuz POS cihaz kullanma serbestliği tanınıyor.

Yeni Nesil ÖKC kapsamında düzenlemeye tabi olan marka ve modeller şu şekilde; Beko 220TR ile Beko 300TR, Hugin Verifone Vx-675 ECR, Ingenico IWE280 ile IDE 280, Vera Delta, Olivetti Verifone MX 915 ECR, Profilo Verifone VX680-E1, Pidion MT350E, Inpos M120, Fusion 410G olarak belirlendi.

Bu cihazları kullanan işyerleri Yeni Nesil ÖKC düzenlemesine zorunlu oluyor. 01.01.2016 tarihinden sonra iş yeri açan kişiler için 30 günlük Yeni Nesil ÖKC sistemine geçiş süresi veriliyor. Bu süre kalkınma öncelikli bölgelerde 60 gün olarak belirleniyor.

Ayrıca cihazları hurdaya gidecek iş yerleri yeni alacakları cihazda Yeni Nesil ÖKS sistemi kullanma zorunluluğu veriliyor. 2013 tarihinden itibaren başlayan bu sistem her yıl daha fazla iş yerine zorunlu kılınıyor. Tam olarak geçiş ise 1 Ocak 2018 tarihinde yapılacak.

Geçiş Tarihleri

Maliye Bakanlığının yayınladığı tebliğlere göre bu sisteme geçiş için şu şartlar koşuluyor;

  • Gayri safi iş hasılatı 1 milyon TL’yi aşan kişiler 1 Nisan 2016 tarihinde geçiş yaptılar,
  • 500 ile 1 milyon TL arasındaki mükellefler 1 Temmuz 2016 tarihinde geçti.
  • 150 bin ile 500 bin TL arasında olanlar 1 Ekim 2016 tarihinde,
  • 150 bin TL’den daha az olanlar için 1 Ocak 2018 tarihi belirlendi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*