faizsiz kobi kredisi
faizsiz kobi kredisi

KOBİ’lere Faizsiz Kredi Verilmeye Başlanacak

Her yıl gündeme gelen faizsiz KOBİ kredisi, 2016 yılında 50 bin lira olarak sunulmuştu. Sektör ya da çalıştırılan kişi sayısı göz önünde bulundurulmadan verilen bu kredilerde, 2017 yılında çok daha ayrı bir sistem uygulanacaktır. Aynı şekilde KOSGEB desteği ile verilmeye başlanacak KOBİ kredilerinde, faiz talep edilmeyecek. Fakat, manav, bakkal ya da kasaplar onlar için belirlenen sınırlarda destek alırken, üretime dayalı işletmelerde ise, çok daha yüksek tutarlarda faizsiz kredi verilecektir. Ayrıca, kişiler mevcut istihdam sayılarına göre değerlendirilirken, krediden faydalanmak için yeni istihdam oluşturacağını taahhüt eden kişilere, 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecektir.

Üretime dayalı tesislere verilecek kredilerin, miktar olarak birz daha fazla olacağını söylemiştik. Bu sektörlere örnek verecek olursak, cephe çalışmaları, pencere, tekstil, mobilya ve demir sektörünü örnek gösterebiliriz. Bu alanlarda faaliyet gösteren işletme sahipleri, net olarak 100 bin liralık faizsiz kredi almak istiyorsa, mevcut kontenjanına ek olarak bir işçi daha çalıştırması yeterli olacaktır.

Hükümet üyeleri tarafından yapılan açıklamalara dayanan bu kredi paketinde, ödeme sırasında da KOBİlere destek verilmeye devam edilecek. Çünkü, KOSGEB’e başvurarak bu krediden faydalanmaya hak kazanan KOBİler, ilk yıl herhangi bir kredi ödemesi yapmayacaklar. Bir yıl ödemesiz alınan bu kredide, vade süreleri de 3 yıla kadar uzatılmaktadır. Başvuru sırasında belirtilen vade süreleri tamamen kişilerin kararına bırakılmıştır.

KOBİler Faizsiz Krediden Nasıl Faydalanacak?

Faizsiz KOBİ kredisinden faydalanacak olan kişilerin, KOSGEB veritabanında kayıtlı olması gerekmektedir. Bu şartı tamamlayan ve işletmesi için ihtiyaç duyduğu alanda finansman açığı bulunan kişiler, doğrudan başvuru yapabilecekler. Şuan için hangi bölgelere öncelik verileceğine yönelik bir açıklama yapılmasa da, yapılan başvurulara göre yalnızca 150 bin KOBİye bu krediden faydalanmasının sağlanacağı açıklanmış durumdadır. 2016 yılında aynı şekilde uygulanan faizsiz kredide, KOBİlere 50 bin liralık kredi paketi öngörülmekteydi. Bu limitin arttırılması ve üretim sektöründe bulunan kişilere daha fazla kredi verilecek olması, KOBİler tarafından da olumlu karşılanmaktadır. Bu kredi için başvuruların da Şubat ayı ortalarında KOSGEB merkezlerine gidilerek yapılması beklenmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*