kredi notum yok
kredi notum yok

Kredi Notum Yok Ne Yapmam Lazım?

Bireylerin bankalardaki faaliyetlerinin kolay bir şekilde anlaşılabilmesi amacıyla, Kredi Kayıt Bürosu verilerinde yararlanarak kurulan Findeks sistemi, her bireye kredi notu tayin etmektedir. Bu notlar ile birlikte, bankalardan yapacağımız tüm işlemlerde, büyük bir kolaylık da sağlamış oluyoruz. Findeks sistemi üzerinden yapılacak sorgularda, karşımıza çıkan bu kredi notları, 1 ile 1900 arasında bir değer ile belirlenmektedir. Kimin hangi değer aralığında olacağı ise, bankalardan kullanmış oldukları geçmiş dönem ürünlerine ve bu ürünleri de ne kadar zamanında ödediklerine bağlı olarak belirlenmektedir. Fakat, Findeks sistemi üzerinden her bireyin kolayca kredi notu sorgulayabilmesiyle birlikte, kredi notum yok gibi şikayetlerin ortaya çıktığını görmekteyiz.

Öncelikle, bireylerin kredi notlarının olmaması, ne Findeks ne de bankanıza ait bir sorundan dolayı ortaya çıkmamıştır. Sorgulama sonrasında böyle bir sonuçla karşılaşmanızın bazı nedenleri vardır. Bunlardan ilki, 18 yaşını tamamlamamış olmanız olabilir. Çünkü, bankalar üzerinden kayıt oluşturulabilmesi için, reşit olma şartı bulunmaktadır. Buna ek olarak, bankadan daha önce herhangi bir hesap açmamışsanız, adınıza kayıtlı bir fatura bulunmuyorsa, bu durumda notunuzun belirlenmemesi oldukça doğaldır.

Kredi Notu Olmayan Kişiler Ne Yapmalı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kredi notum yok gibi bir soru ile arama yapanların karşısına, genellikle bankalar ile çalışma yapılmamış olmasına bağlı cevaplar çıkacaktır. Bundan dolayı, sorunu ortadan kaldırmak istiyorsanız, size belirteceğimiz üç yöntem ile kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.

  • Öncelikle kredi kartı kullanmanız gerekmektedir. Bu aşamaya başlayacak kişiler, her ne kadar tereddüt etse de, kesinlikle en etkili yöntem budur. Bankalardan seçmiş olduğunuza, varsa gelir belgeniz ile başvurarak, düşük limitte bir kredi kartı alabilirsiniz. Eğer, öğrenciyseniz ve gelir belgesi sunma şansınız yoksa, yine sorun değil. Vakıfbank Like Card ya da Yapı Kredi Play Kart için, internet üzerinden başvurunuzu kısa bir sürede yapabilirsiniz. Bu kartlar, öğrenciler için hazırlanan kredi kartlarındandır.
  • Aldığınız kredi kartlarıyla çok olmamak kaydıyla alışveriş yapmalısınız. Hesap kesim tarihiniz ile birlikte, kredi kartınızın da dönem borcunu eksiksiz olarak yatırmalısınız. Fakat, burada dikkat etmeniz gereken tek nokta, ödenecek tutardır. Asgari ödeme tutarı değil, kesinlikle dönem borcunun tamamı ödenmelidir.
  • Almış olduğunuz kredi kartından, adınıza kayıtlı olan bir telefon faturasını ya da elektrik, su ve doğalgaz faturasını, otomatik ödeme talimatı ile sisteme kayıt ettirmelisiniz.

Bahsetmiş olduğumuz bu 3 adım sayesinde, kredi notum yok ya da kredi notum neden düşük gibi durumlara da son vermiş olacaksınız. Çünkü, Kredi Kayıt Bürosu’nda sizler için bir not oluşturulurken ödeme sıklığınıza bakılmaktadır. Kredi notu olmayan kişiler, bu üç adımı yerine getirdikleri zaman, kredi notlarındaki başlangıç oldukça yüksek olacaktır. Bu da bankalarda yapacakları işlemler açısından sorun yaşamayacaklarını ve yüksek limitlerde de onay alacaklarını gösterecektir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*