kredi karti yenileme
kredi karti yenileme

Kredi Kartı Yenilemeye Para Ödenir Mi?

Dışarıya çıkmak için hazırlık yapan bireylere baktığımız zaman, kullanılan kimlik kartları kadar kredi kartlarının da yanlarına alınmasına dikkat edilmektedir. Bunun nedeni oldukça basittir. Onlarca liranın korkarak üzerinde taşınması yerine, kredi kartları ile binlerce lira kolayca ve güvenilir bir şekilde taşınmaktadır. Fakat, burada dikkat çekilmesi gereken konu, bu kadar bağlandığımız kredi kartları kırıldığında ya da kaybolduğunda bizi nasıl bir sürecin beklediğidir. Kişiler müşteri hizmetlerini arayarak kartlarını iptal edip yeni bir kart talep etseler de, kredi kartı yenileme işlemi için bir ücret kesilip kesilmediği merak edilmektedir.

Kredi kartı yenileme işlemlerinde her bankanın sunduğu hizmet birbirinden ayrılmaktadır. Yapı Kredi Bankası’nın işleyişine baktığımız zaman, hem kredi kartları hem de banka kartlarında ilk yenileme işlemine herhangi bir ücret alınmamaktadır. Fakat, bundan sonraki yenileme işlemleri için 5 Türk Lirası gibi cüzi miktarlar talep etmektedir. Diğer bankalar da bu şekilde hizmet verirken, tek farklılık ilk kayıp işleminde ortaya çıkmaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Kredi kartlarının ön kısmında, son kullanım tarihi açık bir şekilde belirtilmektedir. Bu tarih içerisinde kaybolan ya da kırılan bir kredi kartı için bankalar ücret talebinde bulunurken, son kullanma tarihi geçen kredi kartı için, bankalar yeni kart gönderirken herhangi bir ücret talep etmeyecektir.

Birçok kişi, kredi kartı yenileme aidatının bankalar tarafından kesildiğini düşünse de durum gerçeği yansıtmamaktadır. Bu zamana kadar kredi kartlarından kullanım aidatı adı altında kesintiler yapılmaktaydı. Bunlar, kredi kartı kullanma ve bankalardaki işlemler için kesilen bir tutardı. Son dönemlerde kart yenilenmesi için bankalarına talepte bulunan kişiler, banka ekstrelerinde kredi kartı yenileme şeklinde bir ibare ile karşılaşacaktır. Bu da diğer kesintiden oldukça farklıdır. Bankalar ile kredi kartı kullanımı esnasında yaşanan bir durum da manyetik alanda meydana gelen sorunlardır. Kişilerin alışveriş yapmasına olanak tanımayan manyetik alan arızasında, bankalar biraz daha esnek davranmaktadırlar. Manyetik alanda oluşan bir problemden dolayı kart yenileme işlemi yapıldığında, birçok bankanın herhangi bir ücret talep etmediklerine defalarca kez rastlanmıştır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*