OCTET KOBİ Finansmanı

KOBİ’lere Ticaretleri İçin Dijital Yardım

Tedarik zinciri yönetimi ve finansman platformu Avustralya ile Asya Pasifik Bölgesi’nde önde gelen bir kuruluş olan OCTET Türkiye’de faaliyete başladı. Ülkemizde ve tüm dünyada KOBİ’lerin en büyük sorunu olan finansman desteği sunan OCTET ayrıca KOBİ’lerin tahsilat riskini de ortadan kaldırıyor. Yıllık 2 milyar dolardan daha fazla işlem hacmine sahip olan bu işletme toplamda 73 ülkeden 30 bin civarında işletme ile çalışıyor.

Türkiye’ye gelmesiyle birlikte KOBİ’ler ücretsiz bir şekilde bu platforma üye olabilecek, hammadde ve finansman ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Ayrıca yapacakları ödemeleri çek yada senet ile uğraşmadan uygun vade ile ödeme imkanı bulunacak, aynı şekilde alacaklarını da çek tada senet şeklinde değil vadesi geldiğinde nakit olarak alma imkanı bulunacak.

Güvenli Ticaret

Kendi alanında BDDK’dan lisans alabilen platform sadece güvenilir firmalar ile çalışıyor. Ayrıca OCTET üye olacak şirketlerden şu koşulları sağlamasını bekliyor;

  • Bir ticari kredi limiti yada banka tarafından verilmiş kredi kartı olması,
  • Şirket olarak kötü kredi notuna sahip olunmaması,
  • Bankaların kara listesine daha önce girmemiş olması,
  • Ticari sicilinin temiz olması.

OCTET’in sağladığı avantajlardan bir diğeri ise siparişin bu platform üzerinden yapıldığında satıcı firma müşterinin ödeme yapabilme gücünden emin oluyor. Şirketlerin bu platforma üye olmaları için özel bir işlem yapmasına gerek kalmıyor, sadece üyelik oluşturarak 1 gün içerisinde kullanabiliyorlar. Alıcı ertelediği komisyon ve kullandığı taksit için ücret öderken satıcı herhangi bir ekstra ücret ödemiyor. OCTET platformu üzerinden yapılan işlemlerde KOBİ’ler tedarik sağladığı işletmeye kredi kartı ile 12 ay vadeli ödeme, tedarikçi ise fatura bedelini zamanı geldiğinde nakit olarak alabilme imkanı yakalıyor. Bu şekilde her iki taraf ta kazanmış oluyor.

Şimdilik kredi kartı ile çalışan sistem ileriki dönemlerde bankalar ile de çalışarak işletmelerin gerekli olan finansmanı OCTET aracılığıyla bankalardan sağlayabilecek. Satıcıların tahsilat konusunda sıkıntı yaşamaması, alıcıların ödemelerini uygun vadede ve çek – senetle uğraşmadan ödemesinin yanı sıra bankalarında müşterilerinin kredi kartı limitlerini ticaret doğrultusunda kullanıp kullanmadıkları belli oluyor. Bu 3’lü sistem sayesinde üst düzel güvenlik ve kolay ticaretin kapısı aralanıyor.

Türkiye’de KOBİ Ticaret Hacmi Artacak

OCTET Genel Müdürü olan Dr. Selim Seval yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de büyük bir KOBİ ticaret potansiyeli bulunuyor. Ancak bu potansiyel gerekli finansmanın bulunamaması, ticarette olan güvensizlik ve çek ile senet problemi yüzünden kısıtlı kalıyor. OCTET sayesinde her tarafın birbirine güvendiği bir ortam oluşturularak KOBİ’lerin bu potansiyelinin aktif hale gelmesi sağlanacak. Ayrıca çoklu bankacılık sistemi ile istenilen finansmana istenilen banka sayesinde ulaşım imkanı sağlanarak tedarik ve finansman zinciri sağlanmış olacak. Ticaret sırasında alıcı ve satıcının OCTET ile yaptığı işlemlerde tahsilat riski ortadan kalktığı gibi ödeme yapacak tarafa da 12 aya varan vade oranı ile ödeme imkanı sağlanarak rahat ticaret imkanı sunuluyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*