Kredi Kart Sahibi Ölürse Borçlar ve Reddi Miras Durumu

İnsanoğlu, bir deri bir kemikten yaratılmış ve ölümü mutlaka tadacaktır. Kredi kartı kullanan kişinin ölümü sonrası kredi kart borçlarının akıbeti hep merak konusu olmuştur. Bu soru özellikle ölen kredi kart kullanıcısının ailesinin aklına gelen bir sorudur. Bu yazımızda da ölen kredi kart kullanıcısının, kredi kart borçları ne olacak? Sorusuna detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Ölen kişinin borçları, yasal olarak yasal mirasçılarına kalmaktadır. Yasaya göre ölen kişinin kredi kart borçlarını yasal mirasçıları ödemek zorunda, ödemediği zaman tıpkı asıl kredi kart kullanıcısının borcunu ödemediği zaman karşılaşacağı yasal takiplere maruz kalacaktır. Kredi kart kullanıcısının ölümü sonrası ilk önce kredi kat sigortası yapılıp yapılmadığına bakılır.

Eğer ki ölen kişinin kredi kart sigortası varsa sorun yok demektir. Kredi kart borçlarını sigorta acentesi karşılamak zorundadır. Kredi kart sigortası olan kişinin ölüm raporu bankalara teslim edilir. Eğer ki ölüm normal yollardan olmuşsa sigorta acenteleri itirazsız kredi kart borcunu ödemektedirler. Ancak şüpheli bir ölüm olduğunu düşünen banka ve sigorta acenteleri otopsi isteyebilirler. İntihar ile sonuçlanan ölümlerde banka ve sigorta acenteleri, kredi kart sigortası olsa bile itiraz edebilmekte ve borcu karşılamaktadır.

Böyle durumda her iki taraf için de yasal haklar doğurmaktadır. Ancak kredi kartının sigortası yoksa o zaman borç yasal mirasçılarına geçmektedir. Yasal mirasçılar, ölen kişinin kredi kart borçlarını kabul ederse ne ala. Etmezler ise o zaman da Reddi Miras davası açmak zorundadır. Reddi Miras davasının açılma süresi ise ölüm tarihinden itibaren 90 gündür. Tüm mirasçılar mirası reddedebileceği gibi mirasçılardan bazıları da mirası reddedebilme hakkı bulunmaktadır.

Şunu hemen belirtelim ki emeklilik hakkı kazanmış ölen kişinin, eşine bağlanacak dul maaşı reddolunmuş miras olarak kabul edilmez. Yani bankalar kredi kart borcundan dolayı dul maaşına el koyamazlar. Çünkü dul maaşı tereke içinde kabul edilmez, yani miras malları içinde bir parça değildir yasadan kaynaklanan bir haktır. Reddi Miras ile varsa varlıklar adını verdiğimiz taşınır ve taşınmaz mallar ret edilmektedir. Son olarak 3 aydan sonra yapılacak Reddi Miraslar kabul edilmemektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*