Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir?

Ölen kişilerin banka hesaplarında ki paraları mirasçılarının nasıl alınacağı konusu hep merak konusu olmuştur. Bu yazımızda ölen kişinin banka hesaplarında parasının olup olmadığını nasıl öğrenir? Ve yine varsa banka hesaplarında ki paraları nasıl alabilirler? Sorusuna ayrıntılı cevap vermek istiyoruz.

Ölen kişinin mirasçılarının yapması gereken ilk şey Sulh Hukuk Mahkemelerinden veya noter kanallarından Veraset İlamı çıkarması gerekmektedir. Veraset ilamı çıkarmak için tüm mirasçılarının bir araya gelmesine gerek olmayıp vekâlet verecekleri biri tarafından çıkartılabilir. Ancak Sulh Mahkemelerinde ki işlemler uzun süreceği için Noter yoluyla alınacak Veraset ilamları daha kısa sürecektir.

Veraset ilamı alındıktan sonra izlenecek ikinci yol ölen kişinin bankalarda parası olup olmadığını araştırmak olacak. Bunun içinde yapılması gereken mirasçılardan birine verilecek vekâlet ile bankaları dolaşıp ölen kişinin bankalarda hesabı olup olmadığının araştırılması olacaktır. Bu işlem daha uzun süreceği için en kısa yol Bankalar Birliğine başvurmak olacaktır.

Ölen kişinin hangi bankalar veya bankada hesabı olduğu öğrenildikten sonra banka ölen kişinin hesaplarında ne kadar parası olduğuna dair bir belge verecektir. Bu belge ile vergi dairelerine başvurup Veraset ve İntikal vergisini ödemek zorundadır. Vergi dairesinden alınacak ödeme belgesinden dolayı bankaya başvurup parasını alabilirler. Bankalar ölen kişinin banka hesabında ki parayı mirasçılarına tek tek vermekle uğraşmaz.

Onun verine mirasçıların hepsine aynı anda verir veya mirasçıların birinin alacağı vekâletle tüm paraları alabilir. Bankalar, ölen kişinin paralarını verirken her zaman yaptıkları gibi kesinti yapmak isteyebilirler. Şimdi de bankalarda ki ölen kişinin parasını kesintisiz alabilmek için yapması gerekenlerinden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle kesinlikle Veraset ve İntikal vergisini ödenmesi gerekir.

Ödemeden sonra Nakit para ve döviz, beyannameye dâhil edilmiş olmalı, Varisler adına hesaplanan toplam veraset ve intikal vergisinden, nakit para ve dövize isabet eden vergi tutarı ödenmiş olmalı ve varsa vadesi geçmiş taksitler ödenmelidir.

Bu işlemlerin yapılmasından sonra Vergi Dairesinden verginin ödendiğine dair Tasdikname alınır ve bankaya teslim edilir. Banka bu tasdikname sonrası hesaptaki paraları ölen kişnin mirasçılarına kesintisiz vermek zorundadır.


13 Comments Posted

  1. Dedemden kalan bankadaki parayı amcam tek başına çekebilir mi.yoksa mirasçı olan bizlerde de imza istenir mi.veraset imzasını attık.bununla amcam bizden habersiz bankadaki parayı cekebilirmi

  2. Amcamdan miras kaldı bankada parası var mirasçılardan biri soru çıkarıyor imza için rüşvet istiyor 7 bin tl vermeseniz imza vermem diyor ne yapmamız lazım

  3. slm…amcam vefaat etii.2016 yılbaşısında…bankadaki mevduatından payıma düşeni almak istiyorum..cocukları yok babamdan dolayı mirascıyım.fakat.başka mirasçılarda var .sorun cıkacaktır başta yengem olmak uzere sülale içi nde art niiyet sözkonusu…ben ve bikaç kişi daha .bankayla nasıl çözüme ulaşırım..saygılar..

  4. Merhaba arkadaşlar.Sizden bi konuda yardım istiyorum umarım yardımcı olursunuz ? Benim dedem 29.05.2017 tarihinde 3 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra vefat etti.Ve bu 3 ay süredede emekli maaşı hesabına yatırıldı ama biz çekemedik o süre boyunca.Şimdi miras olarak sayılıyor ve babannem yaşlı o yüzden bu işlerle ben ilgileniyorum.Veraset belgesini aldık ve vergi dairesine gittik.Bana sgkdan yatırmadığı aylara dair bir belge istediler bende pttden aldım ve sgkya verdim.Bana para yatınca sizi arayacağız dediler.Elime bi kağıt verdiler bu numarayı sık sık arayıp sorun dediler.(Şunu sorun dediler: Verese işlemi için bloke aylığımız dönmüşmü? ) Ben bunu aradım ama her seferinde hayır cevabını aldım.Ve aradan baya bi ay geçti başına gelen varmı ben bu durumu nasıl halledebilirim ? Teşekkür ederim şimdiden

  5. Babam 1.5 at önce vefat etti. Ben hollandada yasıyorum ve kimseye velaset vermek istemiyorum. Miras haklarımı hollandadan nasıl kontrol edebilirim ve izleyebilirim. Mirasın ne olduğunu bilemiyorum . Nereye basvurmam gerekir?

  6. İyi günler ben babannemden kalan miras parasini bankadan 2015 yilinda aldım bugün beni arayip bir yanlislik yaptik diyip 423 tl geri istediler ana para 20.257.73 tl dir benim 4/40 hisse payim vardir bu yaptiklari yasalmi acaba aldigim para 2.118.32 tl dir iyi günler dilerim

    • Çocuksuz eşin mirastan alacağı pay 1/2 dir. Geriye kalan kısım anne baba vefat etmişse ana babanın çocuklarına yani ölen eşin kardeşlerine kalır

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*